fbpx

Bişektomi

Home Bişektomi

Bişektomi

Bişektomi Nedir?

Bişektomi ya da Hollywood Yanağı, günümüzde oldukça tercih edilmekte olan estetik ameliyatlar arasındadır. Bişektomi ameliyatı genel anlamda yüzün daha orantılı ve güzellik standartlarına daha uygun, ince bir görünüm kazanması adına yapılmaktadır.

Bişektomi olmak isteyen kişiler ise genellikle kadınlardır. Ameliyat süreci ve sonraki iyileşme süreci diğer estetik ameliyatlarla benzer özelliklere sahip olan bişektomi, uzman doktorlar ve elbette deneyimli klinikler seçildiği sürece yalnızca fayda getiren ve aynı bir Hollywood yıldızının yüz yapısına sahip olmanızı sağlayan bir estetik operasyonu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bişektomi Neden Yapılır?

Bişektomi neden yapılır dediğimizde bu ameliyatın en öncelikli sebebi, yağlı yanak yapısına sahip olan kişilerin yüzlerinin görünümünü günümüzde “güzel” olarak algılanmakta olan yapıya uydurtma çabası olacaktır. Bu anlamda bu tekniğin “Hollywood Yanağı” olarak adlandırılmasının sebebi de, belirlenmiş bu yüz güzelliği yapısının asıl olarak filmlerde gördüğümüz çekici yüz hatlarına sahip olan kişilerden gelmesidir.

Zaman zaman bireyler ideal kilolarında olsalar dahi, yüzlerinde yağlar bulunabilir ya da kilo alımları direkt olarak yüz odaklı gelişebilir. Bu sebeple de yanaklarda bulunan fazla yağların alınması ve böylelikle elmacık kemiklerinin öne çıkarılması amacıyla da bişektomi uygulaması sürdürülmektedir.

Kimler Bişektomi Yaptırabilir?

Kimler bişektomi yaptırabilir dediğimizde bu durum asıl olarak kişinin genel sağlık durumuna ve yaşına uygun bir biçimde yapılandırılmaktadır. Buna göre bişektomi yaptıracak kişilerin öncelikle mutlaka 18 yaşını doldurmuş olması gerekecektir. Bunun yanında yaptırmaması gereken bir grup da obezite sınırında olan ve 45 yaşın üzerindeki kişiler olarak verilecektir.

Bişektomi için elbette verilecek olan anesteziye karşı da bir reaksiyon sergilememeniz için önlemler alınmaktadır. Bunun için ise hekiminize ilk danıştığınızda genel bir muayene yaptırmalı, operasyonun detaylarını öğrenmeli ve ayrıca sağlık geçmişinizi paylaşmalısınız. Böylelikle bişektomi ya da farklı bir estetik operasyon için uygun olup olmadığınıza doktorunuz karar verecektir.

Bişektomi Nasıl Yapılır?

Yüzün daha uzun ve ince görünüme sahip olmasını hedeflerken yuvarlak görünümden kurtulmasını sağlayan bişektomi nasıl yapılır dediğimizde ise genel anlamda karşımıza çıkan belirli yöntemler bulunacaktır. Bişektomi, yanak içerisinde bulunan yağ torbalarının alınması ile işlemektedir bu anlamda genellikle lokal anestezi kullanılır.

Bişektomi ameliyatından önce ağzınızı iyi bir şekilde temizlemeniz önemlidir. Bunun sebebi ise ameliyatın yanakların iç tarafından yani ağzınızdan bir kesi ile bichat adı verilen yağların alınması ile işleyecektir. Yağların çıkarılması işleminden hemen sonra ise dikişler atılarak ağzın içi dikilir. Daha sonrasında ise bir bandaj ile dikişlerin üstü örtülür. Genellikle 45 dakika ve 1 saat arası sürebilmekte olan bu ameliyat sonrasında hastalar aynı gün içerisinde taburcu edilebilmektedir.

Bişektomi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bişektomi ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gerekenler içine bakmamız gerekirse karşımıza birkaç önemli madde çıkacaktır. Bu maddeler genel anlamda ameliyatın iyi bir şekilde yürütülebilmesi adına olsalar da ayrıca ameliyat sonrasında iyileşme sürecinin önüne ket vurmaması adına da bildirilmektedir.

Buna göre ilk olarak bişektomi öncesi için söyleyebileceğimiz ilk durum, ameliyatın ağzın iç tarafından yapılması sebebiyle iyi bir ağız temizliğinin sağlanması olacaktır. Böylelikle enfeksiyon riskini en aza indirebilirsiniz. Bunun yanında ameliyattan önce düzenli kullanılan ilaçlar hakkında mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Özellikle aspirin ya da bazı kan sulandırıcı ilaçlar, ameliyattan önceki bir haftalık dönemde kullanılması sakıncalı olan ilaçlar içerisindedir.

Son olarak alkol ya da sigara kullanımını ameliyat öncesinde bulunan iki haftalık dönemde kesmeniz gerekecektir. Böylelikle hem iyileşme süresini kısaltmış olur hem de ameliyat sırasında ya da sonrasında gelişebilecek bazı olumsuz komplikasyonların önüne geçmiş olursunuz.

Bişektomi Sonrası İyileşme Süreci

Bişektomi ameliyatı sonrası iyileşme süreci asıl olarak oldukça kolay geçmektedir. Buna göre dikkat etmeniz gereken belirli hususları göz önünde bulundurduğunuz sürece bu ameliyat sonrasında hızla günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

Yanak küçültme ameliyatı olan bu operasyon özellikle ağız içinden yapıldığından dolayı sorulan en önemli sorulardan biri bişektomi sonrası beslenme ile ilgili olacaktır. Yaralar ne kadar hızla iyileşse de bişektomi sonrası dönemde özellikle ilk gün için düzenli bir sıvı alımı olmalı ve katı gıdalardan kaçınılmalıdır.

Bunun yanında 120 dakikada bir olacak şekilde basınçlı bandaj uygulamak ve ilk üç gün süresince 4 saatte bir olacak şekilde 15 dakika boyunca soğuk uygulamak da önemlidir. Bunların yanında yüzünüzü olası darbelere karşı korumak, ağır hareketler yapmamak, fazla sıcak veya soğuk ortamlarda bulunmamak ve çiğnenmesi zor ya da katı şeyler yememek de ameliyat sonrası için önemli bir detay olarak verilebilecekler arasındadır.

Bu kurallara uygunluk gösterdiğiniz takdirde iyileşme sürecinizin oldukça hızlı ve acısız olması beklenirken aynı zamanda bazı kişilerde ortaya çıkabilen yanaklarda şişlik durumunun da doğal olduğunu bilmeniz gerekecektir.

Bişektomi Sonrasında Ağrı, Acı veya Morluklar Olur Mu?

Bişektomi ameliyatı sırasında ağrı bulunmasa da bişektomi sonrası ağrı olabilir. Bu ağrılar hafif olarak kaydedilmiştir. Bunun yanında ameliyat sonrasında bölgede ödem görülmesi de olasıdır. Buna göre yanaklarda hafif şişme, uyuşukluk, morluk ve hassasiyet görülebilmektedir.

Bu basit ağrılar ameliyatı takip eden süreçlerde ortadan kolayca kalkmaktadır. Bununla birlikte gerekli tedaviler uygulandığında ve özellikle bandaj değişimi, kompres, soğuk baskı gibi uygulamalar ilerlerken aynı zamanda doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmak ve bunun yanında estetik ameliyat sonrası uyarılar metnini iyi bir şekilde kontrol ederek uygunluk sağlamak da, oluşan bu olumsuz durumları en aza indirecek ve ayrıca hızlı bir şekilde giderilmesini sağlayacak etkenler arasındadır.

Bişektomi Faydaları Nelerdir?

Bişektomi ameliyatı yaptıranlar, ameliyat hakkında bazı görüşler belirtmiştir. Aynı zamanda doktorların da bahsetmiş olduğu küçük noktalar bulunur. Bunların çoğu ise genel anlamda bişektominin avantajları ile ilgilidir. Bişektomi ameliyatı kolayca geçirilebilen bir ameliyat olmasının yanında bu ameliyatı olan kişilere artılar da katacaktır. Buna göre bişektomi ameliyatı avantajlarışu şekilde verilebilir;

 • Yüz hatlarının uyumlu olmasını sağlar.
 • Hoş bir görünüm vererek yüzün ince ve uzun görülmesini sağlarken yuvarlak görünümde kurtulur.
 • Dolgu ve proteze gerek duyulmadığı için sorunsuz görünüm sağlar.
 • Ameliyat oldukça kolay ve kısadır.
 • Ameliyat sonrasında kilo alsanız dahi, yanak içerisindeki yağlar çıkarıldığı için tekrar aşırı tombul bir yüz oluşmaz.
 • Cilt üzerinde yara izi bırakmaz, ağız içinden yapılır.

Bişektomi Riskli Midir ve Riskleri Nelerdir?

Bişektomi ameliyatı faydaları içerisinde sunulanlardan sonra elbette bu ameliyatın getirebileceği olumsuz etkileri de bilmeniz gerekecektir. Buna göre bişektomi riskleri de bulunacaktır. Bişektomi ne kadar kolay yürütülebilen bir ameliyat olsa da aynı zamanda oluşturabileceği bazı olumsuz durumlar da bulunur. Buna göre bişektomi dezavantajları da şu şekilde verilebilir;

 • Hematom
 • Tükürük bezinde hasar
 • Sinirsel hasar
 • Enfeksiyon
 • Aşırı kanamalar
 • Derinin su toplaması
 • Ağzın hareketlerinin kısıtlanması
 • Anestezi sebebiyle vücutta oluşan reaksiyonlar

Bu risklerin görülme sıklığı değişse ve oluşabilecek durumlar da kişiden kişiye göre farklılık gösterebilse de mutlaka doktorunuza danışmanız gereken konular arasındadır. Böylelikle bişektomi riskli midir sorusu için de kesin bir cevap almanız mümkün olacaktır.

Bişektomi Kalıcı Mıdır?

Bişektomi kalıcı mıdır sorusu da,bu ameliyatı yaptırmaya karar vermiş kişilerin aklında olan bir başka sorudur. Bununla birlikte bişektominin tamamen kalıcı olduğunu söylemek mümkündür. Aynı lipoliz gibi yanağın elmacık kemiği altında bulunan bölümlerindeki yap tabakaları alınarak işlem yürütülmektedir.  Bu anlamda tekrar yağ oluşumu gözlenmez. Aynı şekilde işlemin belirli aralıklarla tekrarlanmasına da gerek duyulmamaktadır.

Bu anlamda bişektomi sonrasında ideal bir yüz görünümüne kavuşmak mümkün olduğu gibi bu ameliyatın sürekli olarak tekrarlanmasına gerek duyulmamaktadır. Bununla birlikte ameliyat yapılırken farklı estetik operasyonlara da gidilmesinde sakınca görülmemektedir. Bu şekilde dilediğiniz yüz hatlarına tek bir seansta kolayca kavuşabilmeniz de mümkün kılınmıştır.

Bişektomi Fiyatları ve Fiyatları Etkileyen Hususlar Nelerdir?

Bişektomi fiyatları dediğimizde size verilecek olan fiyatlar belirli etkenlere uygun olarak değişiklik gösterebilecek niteliktedir. Buna göre öncelikle seçmiş olduğunuz estetik kliniği veya hastanenin kendine özgü fiyatlandırma tabloları bulunabilmektedir. Aynı anlamda prosedürü yürütecek olan doktorun da fiyatlandırmaları farklılık gösterebilir. Burada bahsetmemiz gereken en önemli durum da mutlaka ameliyatlarınız için uzman doktorlar tercih etmenizin gerektiğidir. Bunun için detaylı bir araştırma yapabilirsiniz. Doktorlarınız, hem ameliyat sürecinin ve sonrasının olumlu geçmesini sağlayabilir hem de işlemden memnun olmanızı bu sebeple de doktor seçimlerinizde dikkatli olmanız önerilmektedir.

Bununla birlikte bişektominin yapılma yöntemine bağlı olarak da belirli fiyat farklılıkları görülebileceğini de eklemek mümkün olacaktır.