fbpx

Burun Estetiği - Rinoplasti

Home Burun Estetiği – Rinoplasti

Burun Estetiği – Rinoplasti

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun estetiği, çağımızda özellikle tercih edilmekte olan estetik operasyonların arasında yer almaktadır. Buna göre birçok farklı kişi için birçok farklı şikayetlerden ötürü estetik cerrahlarına danışarak yüzümüzün oldukça önemli bir parçası olan burnumuzun güzel ve aynı zamanda tamamen doğal bir görünüme kavuşabilmesi adına çareler arayışı içerisine girmektedir.

Birçok farklı nedenden dolayı kliniklere ve hekimlere başvurmakta olan hastalar, burun estetiklerini araştırabilir ve uygun buldukları doktorlar ve aynı zamanda prosedürler çerçevesinde yürütebilmektedirler. Burun estetikleri sayesinde yüzünüzün biçimi ve aynı zamanda dış görünüşünüz tam anlamıyla yeni bir görünüm kazanmaktadır. Bu nedenle de burun estetiği işleminin güvenilir ve tecrübeli olan uzmanlar tarafından yürütülmesi konusu da oldukça önemli olarak sunulmaktadır.

Ameliyatsız Burun Estetiği Mümkün Müdür?

Burun estetiği konusuna gelindiği zaman özellikle ameliyatsız burun estetiğide, prosedürler arasında tercih edilen yaklaşımlardan birisi olacaktır. Bu anlamda ameliyatsız estetik, burunda bulunan bozuklukların yüksek seviyede olmadığı durumlarda tercih edilir. Burun dolgusu olarak da bilinmekte olan bu işlem, burun köprüsü üzerine uygulanan dermal dolgu sayesinde yürütülmektedir.

Asıl olarak oldukça basit operasyonlar ile ağrısız olarak yürütülmekte olan bu işlemin kullanıldığı başlıca problemler şu şekilde verilebilmektedir;

 • Burun ucunda bulunan düşüklük
 • Burnun basık bir yapıya sahip olması
 • Kontür sorunları
 • Kırışık bir burun görünümü oluşması

Ameliyatsız rinoplasti için kullanılan dolgunun yapıldığı madde ise hyalüronik asittir ve bir hayli güvenli ve sorunsuz işlem yapılmasına olanak tanımaktadır. Dolgu enjekte edildikten hemen sonra hekimler tarafından burun dolgusu istenen biçimi alarak burnun hoş ve doğal bir şekilde sunulması sağlanacaktır.

Burun Estetiğinin Yapılma Sebebi Nedir?

Burun estetiğinin neden yapılır dediğimizde bu işlemin yapılmasının belli başlı sebeplerinden biri yüz şeklinin estetik ve göze hoş gelecek bir biçimde sunulmasını elde etmek olacaktır. Bunula beraber burunda yüksek seviyelerde şekil bozukluğu olan kişilerin hem estetik bir görünüme sahip olması açısından hem de nefes alma güçlüklerinin ortadan kaldırılması açısından bir hayli etkilidir. Bununla beraber nefes alamama probleminin uyku apnesi başta olmak üzereçeşitli kötü ve olumsuz olarak bilinen durumlara yol açabileceğini bilmeniz gerekmektedir.

Nefes almakta güçlük çeken bireyler, bu durum tedavi edilmediği sonuçlarda ciddi fiziksel problemlerle karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu nedenle de burun estetiğinin uygulanması bir hayli önemli bir konu olarak sunulabilmektedir.

Kimler Burun Estetiği Yapabilir?

Burun estetiği kimlere yapılabilir sorusu asıl olarak 18 yaşını geçmiş ve ilgili uzman hekimlere danışan neredeyse herkese yapılabilecek bir işlemdir şeklinde cevaplandırılabilmektedir. 18 yaşının altında olan ve burun estetiği yaptırmak isteyen kişiler için ise aile izni ya da tıbbi bir durum olması neticesinde burun estetiği sorunsuz olacak bir düzlemde uygulanabilmektedir.

Bunun yanında burun estetiği kimlere yapılamaz dediğimizde ise karşımıza birçok farklı konu ile ilgili olan öneri ve uyarılar bulunacaktır. Bu listede sunulmuş olan sorunlara sahip olan bireylerin burun estetiği yaptırması neticesinde çeşitli olumsuz durumlar oluşabileceği için özellikle gerekli olan medikal bir durum söz konusu olmadığı müddetçe estetik ameliyatlar önerilmemektedir.

Burun estetiğinden kaynaklı olarak olumsuz durumlar ile karşılaşması mümkün olan bireyler ise şu şekilde listelenmekle birlikte, mutlaka öncelikle bir uzman doktora danışmaları önerilmektedir;

 • Dismorfik bozukluk
 • Uyku apnesi
 • Kanama sorunları

Dismorfik bozukluk bulunan bireylerin psikiyatrik olarak nitelendirilmekte olan bu rahatsızlık sebebiyle burun estetiği yaptırmaları sakıncalı bulunabilir. Bu bireyler genel anlamda vücutlarının ve yüzlerinin görünüşünden bir hayli rahatsız bireyler olmakla birlikte devamlı bir estetik müdahale isteyebilmektelerdir.

Kanama sorunları olan bireyler ise ameliyat sonrasında ya da süresince meydana gelebilecek durumlardan dolayı burun estetiği konusunda sakıncalı görünen bir diğer grubu oluşturmaktalardır. Fazla ve önlenemeyen kanama ya da morluk gibi durumlarla birlikte ayrıca kanın pıhtılaşmasında oluşum gösterebilecek problemler nedeniyle iyileşme için de sakıncalı bir görüntü sergilenebilmektedir.

Tüm bunların yanında uyku apnesi olan bireyler solunumun durması ya da tehlikeli bir düzeye ulaşması sebebiyle burun estetiklerinde sakıncalı bir duruma girebilirler. Buna göre ise uyku anında ya da ameliyat sonrasındaki dönemdebirtakım farklı problemler ile karşılaşılabilir. Ameliyat sırasındaysa muhakkak bir solunum cihazı yardımı ile birlikte ameliyatın yürütülmesi gerekecektir. Bu sorunlara uygun olarak tehlikeli sorunlar oluşum gösterebileceği sebebiyle bu kişilerin burun estetiği uygulamasını tıbbi bir sorun olmadığı sürece izlememesi önerilmektedir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılmaktadır?

Burun estetiği nasıl yapılır sorusuna hitaben ilk olarak ameliyat içerisinde kullanılan bir birtakım farklı tekniklerden söz edilebilmektedir.Burun estetiği süresince burun kemiği, deri ya da kıkırdak dokusunda düzeltme ve yeniden şekillendirme çalışmalarına gidilebilmektedir. Ancak bilinmesi gereken önemli bir detay da bu durumların her birinin, profesyonel bir hekim tarafından yapılan muayenesonrasında size anlatılmakta olacağıdır. Burun ameliyatı sırasındaysa sizin istemiş olduğunuz farklı kritik yaklaşımlar da mutlaka dikkate alınmaktadır.

Rinoplasti, açık ya da kapalı bir şekilde sürdürülebilmektedir. Aynı anlamda burun ameliyatlarında kullanılan her bir yöntem, şöyle bir liste içerisinde sunulabilmektedir;

 • Ultrasonik, piezo ya da diamond rinoplasti
 • Tiprinoplasti
 • Koruyucu rinoplasti ya da Preservation Rhinoplasty
 • Let down rinoplasti
 • Redüksiyon rinoplasti
 • Push down rinoplasti

Kullanılmakta olan bu yöntemler içerisinden sizin için hangi tekniğin daha uygun olacağına hekiminiz karar vermektedir. Bu anlamda arzu ettiğiniz işlem için hangi tekniğin uygulamaya sokulacağı açısından size de ayrıntılı bilgi iletilecektir.

Burun Estetiği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Burun estetiği öncesi hakkında konuşmak gerekirse ilk olarak işlemden önce gelecek olan hazırlık kısmından söz edebiliriz. Buna göre burun estetiği planlanmış olan gün öncesinde bulunan iki haftalık bir dönem süresince doktorunuzun belirtmiş olduğu çeşitli ilaçları almaktan kaçınmanız gerekir. Bu durum genel olarak kullanılabilecek bazı ilaçların ameliyat sırasında ya da sonrasında önüne geçilemeyen kanamaların oluşmaması adınadır. Buna hitaben aynı şekilde sadece hekimlerin onaylamış olduğu ilaçları kullanmaya devam etmeniz önerilmektedir. İlaç sorununa ek olarak ayrıca doğal olarak sergilenen ilaçlarda, bazı bitki çaylarından ve ayrıca takviye gıdalarından da uzak durmanız önerilmektedir.

Rinoplasti öncesi için sunulacak en öncelikli durumlardan birisi de sigara içmemeniz olacaktır. Sigarayı geçici veya kalıcı olarak bırakmanız sayesinde burun ameliyatı sonrasında daha hızlı bir iyileşme süreci gözlemlenebilir hale gelecektir. Bunun yanında ameliyattan önce alkol tüketimi da olumsuz bir durum olarak görülür ve kesinlikle kaçınılmalıdır.

Burun Estetiği Sonrasında İyileşme Süreci Nasıl İşler?

Burun estetiği sonrası iyileşme süreci için verilebilecek olan bilgiler ise öncelikle iç pansumanlar ile başlar. İç pansumanlar 7 gün boyunca burundan çıkarılmamalıdır. Bununla birlikte ara sıra buruna atel bağlama yöntemi de görülebilmektedir. Aynı zamanda burnunuzun tıkanması durumu da tamamen olasıdır ve bütünüyle rinoplasti sonrasında muhtemel durumlar arasında sayılır. Bu anlamda endişe edilecek bir durum olmadığından ve doğal olduğundan bahsedebiliriz.

Bunun yanında burun estetiği ameliyatı sonrası için özellikle başınızı yüksekte tutacak bir yastık kullanarak şişme ve kanama gibi çeşitli problemleri engellemeniz önerilir. Burundan iç pansuman çıktıktan sonra kanama görülmesi de oldukça normal bir durumdur. Kanama için bazı doktorlar gazlı bezler önermektedir. Son olarak gözlük takmaktan ve ağır sporlarla uğraşmaktan da kaçınmalısınız. Buna hitaben de ani ve aşırı olarak nitelendirilebilen yüz ifadelerini yapmaktan kaçınmalı yani ameliyat bölgesine herhangi bir dış veya iç güç uygulamamalısınız.

Burun Estetiği Fiyatları Nasıldır ve Neye Göre Farklılık Gösterirler?

Burun estetiği fiyatları birçok farklı etkene uygun olarak değişiklik göstermektedir. Bu etkenlerin başında ise seçmiş olduğunuz klinik ve uzman doktor gelecektir. Klinikler içerisinde belirli fiyatlandırmalar olabileceği gibi doktorunuzun da kendine uygun bir fiyatlama sistemi olabilir. Bununla birlikte ayrıca burun estetiğinizin doğal ve çekici olabilmesi adına mutlaka deneyimli ve uzman doktorlar ile çalışmanız gerekir. Farklı doktorlar ile yapılabilecek çalışmalar ise oldukça tehlikeli sonuçlar da verebileceğinden güvenilir bir hekim her zaman öncelikli tercihiniz olmalıdır.

Aynı anlamda yaptırmak istediğiniz burun estetiği türüne ya da doktorunuzun belirlemiş olduğu yönteme uygun olarak da ödeyebileceğiniz miktar farklılıklar sunabilecektir. Tüm bunlarla birlikte rinoplasti fiyatları açısından oldukça değişken bir biçimde olduğunu söylemek de mümkündür. Bu sebeple de burun estetiği yaptırmadan önce detaylı bir araştırma yapmanız ve bunun yanında güvenebileceğiniz bir doktor bulmanız büyük önem arz edecek durumlar arasında sayılmaktadır.