Göz Kapağı Estetiği Hakkında Her Şey

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz kapağı estetiği, tıp dilinde bilinen adı ile blefaroplasti hem alt hem de göz kapaklarına yapılan bir operasyondur. Bu operasyonda sarkan deriler ve fazla olan kas dokusunun alınması, bunun yanı sıra göz dokularının da giderilmesi için uygulanan plastik cerrahi uygulamaların tamamıdır. Özelikle ilerleyen yaşlarda doğal olarak vücutta belli bölgelerde sarkmalar yaşanabilir. Bu kapsamda ilk olarak göz kapaklarında meydana gelen torbalanma, cilt derisinde bollaşma, cilt renginde değişiklik, vücutta gevşeme ve buna paralel olarak kırışma meydana gelir. Özellikle güneş ışınlarına fazlasıyla maruz kalmak, git gide artan hava kirliliği ve çevresel faktörler, düzensiz beslenme ve uyku ek olarak alkol sigara gibi maddelerinin kullanımı bu yaşlanma sürecini de hızlandırır.

göz kapağı estetiği hakkında her şey
göz kapağı estetiği hakkında her şey

Göz Kapağında Yaşlanma Nasıl Olur? Belirtileri Nelerdir?

İnsan cildi elastik bir yapıdadır ancak yaş ilerledikçe yani yaşlandıkça bu elastikiyet kaybolmaya başlar. Bu elaskiyetin kaybedilişi ise ilk olarak göz torbalarında kendini gösterir. Bu göz torbalarında ortaya çıkan yaşlanma belirtileri kişide donuk ve yorgun bir görüntü yaratır. Göz kapaklarındaki yaşlanmanın belirtileri ise şu şekildedir:

  • Alt göz kapaklarında torbalanma ve bunun sonucunda deride renk değişimi
  • Göz kapağının üstünde düşme
  • Göz kapağında sarkma ve kırışıklık
  • Gözlerin kenarlarında meydana gelen kaz ayakları

Göz kapaklarında derinin bollaşması göz kapağının üstünde düşmeye neden olur. Bu düşme ile bazı kişiler görme sorunu dahi yaşanabilir. Bu yüzden tedavi edilmesi önem arz eder. Üst göz kapağının yanı sıra alın ve kaşlarda yaşanan düşüklük de üst göz kapağındaki düşüklüğün üstüne eklenir. Sağlık problemi ile birlikte bu durum kişide estetik açısından da kötü bir görümün yaratır.

Göz kapağı estetiği adı verilen blefaroplasti ameliyatı kişinin ihtiyacı ve isteğine göre ya üst gözün kapağına ya alt göz kapağına ya da hem alt hem üst göz kapağına birden uygulanabilen bir ameliyattır. Göz kapağı estetiği daha çok kaş kaldırma, endoskopik orta yüz estetiği ve alın kaldırma ameliyatlarıyla birlikte de yapılmaktadır.

Göz Kapağı Estetiğinin Yapılması İçin Uygun Yaş Aralığı Nedir?

Yaşlanma belirtisi olarak karşımıza çıkan göz kapağı sarkması için uygulanan göz kapağı estetiği genellikle 35 yaş ve üstü kişiler tarafından tercih edilir. Çünkü göz kapaklarında yaşanan torbalanma ve sarkma bu yaşlarda kendini göstermeye başlar. Ancak bunun yanı sıra tıbbı ve medikal olarak ihtiyaç duyulduğu takdirde erken yaş aralığında da yapılabilir. Ancak bu ameliyatlar kişilerin göz kapaklarındaki yaşlanmayı bitirmez ama etkisini 7 ila 8 sene boyunca görebilirsiniz.

Göz Kapağı Estetiği Olmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ameliyatın öncesinde ilaç kullanımı hakkında dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle göz kapağı ameliyatı anında kanamayı arttıracak antibiyotik ve aspirin gibi ilaçların ameliyattan 15 gün öncesinde bırakılması gerekir. Aynı zamanda sigara a da tütün ürünlerinin kullanımına da 2 ya da 3 hafta önce kullanımının bırakılması gerekir. Ayrıca takviye ürünlerin de kullanılmasından kaçınılmalıdır.

Üst Göz Kapağı Estetiği

Üst göz kapağı estetiği bölgede bulunan fazla ve sarkan kas ve deri dokusunun kesilme işlemi ile çıkarılmasıdır. Burada ameliyat çizgisinin gözükmemesi önemlidir. Bunun için ameliyat göz kapağı çizgisinden kesilerek gerçekleşir.

Alt Göz Kapağı Estetiği

Alt göz kapağında bulunan çökme ve torbalanma yağ yastıkçıların aşağıya sarkması ile meydana gelir. Buradaki işlem yağ yastıkçıların yerine asılması işlemi olarak bilinir. Bu işlemin ardından bölgede başka bir işlemin uygulanmasına gerek kalmayabilir. Yeniden bir işlem gerekirse ilk olarak alt göz kapağında sarkma ya da torbalanma gerçekleşmiş mi gerçekleşmemiş mi diye bakılır. Eğer bu belirtiler kalkmadıysa alt göz kapağı yapılır.