fbpx

Kepçe Kulak Ameliyatı

Home Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

Kepçe kulak, farklı kişilerde görülebilecek ve en genel anlamda başın ve kulağın arasındaki açının normalden daha geniş olmasına verilen isimdir. Bununla birlikte karşıdan görünümde kişinin kulak kepçeleri daha çok öne çıkar ve belirgin bir yapı sergiler. Bunun yanında kulak kepçesi kıvrımlarının görünümleri de aynı şekilde daha keskin olarak öne çıkacaktır. Özgüven eksikliğine sebep olan kepçe kulak, doğuştan oluşmakla birlikte kolaylıkla düzeltilebilir bir yapıya sahiptir.

Bu anlamda estetik açıdan ve farklı sorunlardan dolayı dileyen bireylere kepçe kulak ameliyatı yapılabilmektedir. Kepçe kulak ameliyatı ya da tıp dilindeki ismi ile “otoplasti” asıl olarak oldukça kolay bir işlem olarak görülmekte ve birçok estetik kliniğinde ve hastanede yürütülmektedir.

Kepçe Kulak Neden Oluşur?

Kepçe kulak neden olur dediğimizde ise bu durumun kalıtımsal faktörlere bağlı olarak oluştuğu bilinmektedir. Bu anlamda ailesinde kepçe kulak problemi olan kişilerde görüldüğü de bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna ek olarak yapılan araştırmalar sonucunda bu sorunun östrojen hormonuna bağlı olarak geliştiği de düşünülmeye başlanmış ancak uzmanlar tarafından henüz somut bir veri ortaya atılamamıştır.

Aynı anlamda kepçe kulak nedenleri arasında kulak arkasında bulunan kemik ile kulak kepçesinin oluşturmuş olduğu açının normalden fazla olması ve kulak kıkırdaklarının sönük yapısı da verilebilmektedir. Bununla birlikte kulak kepçesi adı verilen üst kıvrımların anne karnında oluşmaması ve bu sebeple de kulağın dümdüz bir yapıya sahip olması da söylenmektedir.

Kepçe Kulaktan Kaynaklanan Problemler Nelerdir?

Kepçe kulak, yalnızca estetik açıdan değil aynı zamanda sağlık problemleri açısından da düzeltilmesi gereken bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna göre kepçe kulağa sahip kişilerin zaman zaman kulaklarının sesi algılama seviyelerinin düştüğü görülse de bundan daha çok öne çıkan durum ise psikolojik sorunlar olacaktır.

Büyük özgüvensizliğe neden olan bu durum, özellikle küçük yaşlardaki çocuklarda benlik algısına zarar vermekte ve kırılgan benliklerini zarar uğratmaktadır. Buna hitaben de kepçe kulağa sahip kişilerin kulaklarını farklı biçimlerde saklama eğilimleri gösterdiği de bilinmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatını Kimler Olabilir?

Kepçe kulak ameliyatını kimler olabilir sorusu ise, bu ameliyatı olmak isteyen kişilerin sıklıkla sorduğu bir soru olarak karşımıza çıkacaktır. Bu anlamda her bir birey kepçe kulak ameliyatı olabilse de uzmanlar bu ameliyatın özellikle hayatın erken dönemlerinde yani 5 ya da 6 yaşları arasında yapılmalarını önerir. Bu yaşlardan sonra kulak gelişimi tamamlanacağı için önceden müdahale edilmesi gerekecektir. Böylelikle çocuklarda oluşabilecek özgüven sorunlarının da önüne geçilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kepçe kulak ameliyatı ne zaman yapılır dediğimizde ise öncelikle bahsedildiği üzere bu ameliyatın küçük yaşlarda yapılmasının önemini tekrar vurgulamak gerekir. Bunun yanında bu ameliyatın yürütülebilmesi için farklı estetik ameliyatlarda olabileceği üzere belirli bir mevsim bulunmamaktadır. Özellikle burun ameliyatları için mevsimsel takvimlerin önerilmesine hitaben kepçe kulak ameliyatı her dönemde yapılabilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl İşler?

Kepçe kulaklara sahip ve otoplasti olacak kişiler ya da olacak çocukların ebeveynlerinin öncelikli olarak aklına gelen durum kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır olacaktır. Hem tek hem de çift taraflı olarak yürütülebilmekte olan otoplasti, küçük çocuklarda korku ve hareket etmeyi önlemek amacıyla genel anestezi ve yetişkin bireylerde lokal anestezi ile yürütülmektedir.

Tek taraflı otoplasti ve çift taraflı otoplasti olarak sıralanabilen kepçe kulak ameliyatı aynı zamanda belirli yöntemlere bağlı olarak da işleyebilmektedir. Buna hitaben kepçe kulak ameliyatı yöntemi içerisinde verilenlerin büyük bir çoğunluğu kıkırdakları şekillendirme olarak işler.

Bunun yanında bir başka yöntem de özellikle kulak gelişimini tamamlamış kişiler için kıkırdağın bir bölümünün çıkarılması ile işlemektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kepçe kulak ameliyatı öncesi için verilmiş olan direktifler asıl olarak her türlü estetik ameliyata uygun olarak verilenlerle benzer nitelikler taşımaktadır. Buna göre öncelikle uzman bir doktor tarafından muayene olmalı ve kulak ameliyatı için olan uygunluğunuzu ve ameliyat sürecini öğrenmelisiniz.

Ameliyattan bir hafta kadar öncesinde ise herhangi bir aspirin veya kan sulandırıcı ilaç içilmemelidir. Düzenli olarak içilen ilaçlar mevcutsa, öncelikle doktorunuza bildirmeniz de oldukça dikkat edilmesi gereken bir husus olacaktır. Bunun yanında sigara ve alkol tüketimi fazla olan kişilerin de durumu doktorlarına bildirmesi ve buna bağlı olarak da bu kullanımları ameliyattan 2 hafta önce terk etmesi gerekecektir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Kepçe kulak ameliyatı sonrası iyileşme süreci için verilmesi gereken bazı direktifler olacaktır. Ameliyat sonrasında bu direktiflerden hareketle zaman içerisinde günlük yaşamınıza geri alışmanız önerilmektedir. Buna göre ilk olarak ameliyat sonrasında kulağınıza sarılan sargılar ilk 5 günlük süre içerisinde çıkarılmamalıdır. Bu durum direkt olarak kıkırdak yapınızın düzenlenişi ve alışımı ile ilgilidir.

Kulakları saran bandajlar çıkarıldıktan sonra ise mutlaka yaklaşık olarak 6 haftalık bir süreç içerisinde kulakların bir bant ya da bu tarz bir araç yardımı ile örtülmesi gerekecektir. Böylelikle kulaklarınızın gece uyurken yaptığınız hareketlerden etkilenmemesi amaçlanır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası banyo ise bandajlardan çıkarıldıktan sonra yapılabilir. Ancak banyodan sonra mutlaka kulak ve kulak çevresi özenle kurutulmalıdır. Aynı anlamda iltihapların önüne geçilmesi adına verilmiş olan iltihap önleyici ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması önerilmektedir.

Son olarak ameliyat sonrasında 3 gün kadar yapacağınız istirahatler önerilmektedir. Ağrı veya sızı durumuna sebep olmayan bu ameliyattan kanama nadir olarak görülür ve 3 gün sonra tekrar bir kontrol gerekmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra Yara İzi ve Asimetri Oluşur Mu?

Kepçe kulak ameliyatı yara izi oluşturur mu sorusu ya da asimetri açısından da pek çok endişeli hasta bulunmaktadır. Buna göre ameliyat yaptırmaya karar veren hastalar, öncelikle ameliyat sonrasında gelişebilecek komplikasyonları ya da ameliyatın tekrarlanmasının gerekip gerekmediğini merak etmektedirler.

Kepçe kulak ameliyatı yorumları içerisine bakıldığında ve ayrıca uzman yorumları dikkate alındığında estetik olarak yapılmakta olan bu ameliyat sonrasında ağrı ve sızı olması görülmediği gibi aynı zamanda yara izi ya da asimetri oluşumu da gözlenmemektedir. Bir yara izi oluşumu olduğunda ise bu durum belli olmaz biçimdedir. Aynı şekilde asimetri de milimetrik olarak görülmekte ve bu anlamda iki kulak arasında belirgin farklılıklar oluşturmadan duruş kontrol edebilmektedir.

Ameliyat ise, yalnızca bir kez yapılır ve tekrarlanmasına gerek duyulmaz. Bu anlamda kalıcı olduğundan da bahsetmek mümkündür. Bunun yanında ameliyat sonrasında dikişler de alınmamakta ve buna göre kendiliğinden yok olabilecek türde dikişler kullanılmaktadır. Böylelikle tekrar hastane ortamında dikiş aldırmak ile uğraşmanıza gerek kalmamaktadır.

Küçük Yaştaki Çocuklarda Kepçe Kulak Ameliyatı

Özellikle küçük yaşlarda yapılması gerekli olan bu ameliyat, küçük yaştaki çocuklar için uygundur. Bahsedildiği üzere çocuklarda kepçe kulak ameliyatı için genel anestezi uygulanmaktadır. Bunun dışında ameliyat sonrası önlemler göz önünde bulundurulduğu ve dikkatli bir bakım sağlandığı müddetçe küçük yaşta olan çocukların kulak ameliyatı yaptırmasında sakınca bulunmamaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Riskli Midir?

Kepçe kulak ameliyat riskli midir dediğimizde ise bu ameliyatın riskli olmadığını söylemek mümkündür. Bununla birlikte belirtebileceğimiz noktalardan biri ne kadar az risk grubunda yer alan bir ameliyat olsa da, ameliyat sonrasında kulak bölgesinde kan toplanabileceğidir. Aynı anlamda zaman zaman enfeksiyon de kapabilme olasılığı öne çıkmaktadır. Bu problemler ise kolayca çözülebilmekte ve riskli olarak görülmemektedir.

Bunun yanında uzman bir doktor ile yapılan ameliyatlarda asimetri ya da kepçe kulak görünümünün geri gelmesi gibi sorunlarla karşılaşılmayacağını da ekleyebiliriz. Buna göre özellikle kepçe kulak ameliyatlarında ve diğer estetik ameliyatlarınızda uzman kliniklerde bulunan profesyonel doktorlar ile çalışmanız oldukça önemli ve her anlamda farklı riskleri düşürecek şekildedir.

Kepçe Kulak Ameliyatsız Bir Biçimde Tedavi Edilebilir Mi?

Kepçe kulak ameliyatsız tedavi edilebilir mi sorusu özellikle endişeli ebeveynlerin ve ameliyat olmak istemeyen kişilerin aklında bulunan bir sorudur. Buna hitaben kepçe kulak yalnızca doğum sonrasındaki ilk dönemlerde az da olsa bir ameliyatsız başarı şansı sunmaktadır.

Buna göre ilk 6 haftalık dönemde düzgün bir şekilde bağlanan bandajlar ile birlikte kulak yapısı henüz oturmadan önce ameliyatsız şekil verme denenebilir. Ancak bu yöntemin başarı şansı düşüktür ve 6 haftalık dönem sonrasında işe yaramaz hale gelmektedir.