fbpx

Lipomatik

Home Lipomatik

Lipomatik Nedir?

Günümüzde farklı sebeplerden dolayı vücudun çeşitli yerlerinde oluşan yağlanmalar, basit prosedürlerle ilerleyen yağ alma ameliyatları sayesinde alınabilmektedir. Bu anlamda fazla kilolara sahip kişiler tarafından tercih edilmekte olan uygulamalardan biri de lipomatik olacaktır.

Lipomatik asıl olarak FDA onayı almış bir cihazdır. Bu cihaz, yağ alma işlemine de ismini vermiş olup vücudun belirli bölgelerinde yağları kırma ve çekme işlevini görmektedir.

Lipomatik Neden Tercih Edilir?

Lipomatik neden yaptırılır dediğimizde bu sorunun cevabı direkt olarak kilolar olacaktır. İnsan vücudu, yaşlılık, obezite ya da hamilelik sonrasında çeşitli fazla kilolarla baş edebilir. Bu anlamda kiloların verilmesi de kalıtımsal sebeplere ya da farklı durumlara dayandırıldığında işin içinden çıkılamaz bir hal alınabilmektedir.

Özellikle kiloların orantısız dağılımı da görülmektedir. Tüm bu sebepler için lipomatik uygulaması kullanılmaktadır. Bu anlamda lipomatik vücudunuzda birikmiş olan kiloların yani yağ tabakalarının basit bir ameliyat sayesinde çekilmesini temsil etmektedir. Lipomatik sayesinde kolayca yağlardan kurtularak ideal bir vücut görüntüsüne sahip olabilirsiniz. Böylelikle özgüven de kazanmanız amaçlanmaktadır.

Kimler Lipomatik Yaptırabilir?

Kimler lipomatik yaptırabilir dediğimizde karşımıza belirli kurallar çıkacaktır. Buna göre özellikle 18 yaşını doldurmamış olan kişiler lipomatik yaptırmazlar. Bunun sebebi ise 18 yaşına dek vücudun hale gelişim gösteriyor olmasıdır. Bununla birlikte 18 yaşını geçmiş kişiler yalnızca sağlığı tehdit edici bir sorun olduğunda ya da aile izni alındığında estetik ameliyatlara başvurabilmektedir.

Bunun yanında ameliyat sırasında olumsuz bir durum oluşmaması adına ameliyatı kaldıramayacak sağlık durumunda olan kişiler de yaptıramazlar. Aynı anlamda verilen anesteziye karşı reaksiyon geçirme olasılığı bulunan kişilere de önerilmez. Bunların yanında lipomatik yaptıranların yorumları içerisine bakıldığında genellikle belirli şikayetleri ve sebepleri olan kişilerin yaptırdığını görüyoruz. Bu kişiler;

 • Yaşlılık dolayısıyla fazla yağları veremeyen kişiler
 • Obeziteye sahip kişiler
 • Doğum sonrasında kilolarını verememiş kişiler

Lipomatik Uygulaması Nasıl İşler?

Lipomatik ameliyatı nasıl yapılır sorusu asıl olarak oldukça kolay bir ameliyata işaret edecektir. Buna göre lipomatik ameliyatı, yağ aldırmak istenilen bölgeye atılan kesilerden içeri sokulan titreşimli bir cihaz sayesinde yapılır. Bu cihaz içeride bulunan yağları kırarak küçültme işlevi görmektedir. Sonrasında ayrılan yağlar bir emme işlemiyle vücuttan alınır. Son olarak açılan kesiler kapatılır.

Elbette lipomatik için de önerilen bazı yöntemler olacaktır. Bunun dışında lipomatik çeşitleri ya da lipomatikle benzerlikler gösteren ameliyatlar da bulunur. Bunlardan hangisinin size uygun olduğuna ise uzman doktorunuz karar verse de siz de dilediğiniz vücut tipi için yorumlarda bulunabilir ve seçim sırasında önerilerinizi iletebilirsiniz.

Liposuction Çeşitleri

Liposuction çeşitleri genel anlamda Liposuction ameliyatının yapılma yöntemlerini ve alternatif farklı yöntemleri sembolize etmektedir. Bu anlamda Liposuction açısından baktığımızda yöntemlerin uygulanma türüne hitaben farklılıklar gözlemlenmektedir.

1.      Klasik Liposuction

Klasik liposuction, bilinen bir tekniktir. Buna göre lipomatikin bir kolu olmasa da yağ çekme ameliyatları içerisinde sıralandığından bu listede verilebilmektedir. Bölgeye kesik atılarak yağ çekilmesini simgelemektedir. Bu yöntem ameliyattan sonra 1 ay iyileşme süreci olduğu ve aynı zamanda ağrı ve morarma yaşandığı gibi ameliyat sırasında kan nakli de isteyebileceğinden tercih edilmeyebilir.

2.      Vaser Liposuction

Genek anlamda ses enerjisi kullanılarak yağların alınmasını temsil eder. Buna göre bu işlemde belirli kesilerden içeri sokulan cihazlar sayesinde yağlar kırılarak küçük parçalar hale getirilir ve bu şekilde çekilir. Aynı anlamza vazer adı verilen kanül uçları sayesinde deride sıkılaşma sağlanmaktadır.

3.      Lazer Lipoliz

Lazer lipoliz ise oldukça yeni bir yöntem olmasının yanında diğer yağ alma yöntemlerine oranla daha fazla tercih edilmektedir. Bununla birlikte hemen hemen tüm istenmeyen yağların alınmasında etkilidir. İşlem yaklaşık olarak 45 dakika sürmekle birlikte aynı zamanda kılcal damarlara zarar vermediği için morarma, ağrı ve acıya sebep olmadan kolayca iyileşme sağlamaktadır.  İşlemiş uygulanışı ise yağ alınması istenen bölgeye lazer ışınları iletilmesi ile birlikte gerçekleşmektedir. Bu anlamda derinin alt tabakasında kolajen yapımını arttırarak cildin gergin ve genç bir görüntüye sahip olmasını sağlamaktadır.

4.      Lazer Liposuction

Yağ alınacak olan bölgeye ısı vererek katılaşmış olan yağ tabakalarını eritmektedir. Daha sonrasında ise çekme işlemi uygulanır. Klasik liposuctiona göre lazer liposuctionda da daha çabuk iyileşme gözlemlenmektedir.  Lazer lipolizde olduğu gibi yağ çekimi işlemi tamamlandıktan hemen sonra bölge bir lazer yardımı ile birlikte ısıtılarak gerginleşme sağlanmaktadır.

5.      InfraSonic Tickle Lipomatik

Infrasonic tickle liposuction, direkt olarak yeni geliştirilmiş olan lipomatik yöntemini sembolize eder. Bununla birlikte yağ aldırma işlemleri için oldukça yeni ve çok fazla tercih edilmekte olan bir işlemdir. Aynı anlamda yalnızca lokal anestezi ile gerçekleştirilebildiğinden en az zarara yol açan yöntem olarak da bilinmektedir. Böylelikle kolayca yağ alma işlemleri tamamlanabilir hale gelir.

Lipomatik ve Liposuction Arasındaki Farklar Nelerdir?

Lipomatik ve liposuction farkı dediğimizde bu iki yöntem oldukça karıştırılmaktadır. Ne kadar ikisi de bir yağ alma ameliyatı yöntemi olsa da belirgin farklılıkları bulunduğundan tercih konusunda iki ayrı yöntemin de inceliklerini, yapılışını ve sağlamış oldukları yararları bilmek gerekecektir.

İlk olarak liposuctionda yağ alımı sonrasında sarkmalar meydana gelebilirken, lipomatik yönteminde böyle bir sorunun olmadığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte liposuction cilt üzerinde kolajen üretimini yavaşlatırken lipomatik desteklemektedir. Böylelikle gergin ve genç bir görüntü ortaya çıkacaktır.

Bir başka farkları ise iyileşme sürecinin lipomatikte daha kolay olması, morarma ya da ağrı görülmemesi, lokal anestezi yapılmasının yanında liposuctionda iyileşmenin zor, ağrılı ve genel anestezi ile yapılmakta olması verilebilir.

Lipomatik Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Lipomatik öncesinde dikkat edilmesi gerekenler farklı gruplara ayrılabilseler de öncelikle doktor seçimi öne çıkacaktır. Buna göre doktorlarınızın mutlaka deneyimli ve alanında gelişmiş olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Bununla birlikte kullandığınız her türlü ilacı mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz. Bu minvalde ameliyat öncesindeki bir haftalık süreç içerisinde aspirin ve kan sulandırıcı ilaçların alınamayacağını da ekleyebiliriz. Bunun yanında özellikle alkol ve sigara tüketimine ameliyat öncesindeki iki haftada son verilmelidir. Bu tarz zararlı maddeler hem ameliyatı zorlaştırmakta hem de iyileşme sürecinde bir geri adım olarak görülmektedir.

Son olarak tuz tüketimi ve yeşil çay ya da kiraz sapı gibi bazı bitki ve bitki çaylarının üretimi de kısıtlanmalıdır.

Lipomatik Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

Lipomatik sonrası dikkat edilmesi gerekenler asıl olarak oldukça geniştir. Ancak bu zararsız ameliyatla kolay bir şekilde iyileşme sağlanması adına verilmektedirler. Bununla birlikte ameliyattan sonra çabuk ve risksiz bir iyileşme için lipomatik sonrası iyileşme süreci detayları şu şekilde verilebilmektedir;

 • İlk 15 gün ila 1 ay arası korse kullanılmalıdır.
 • Günde 1 saatlik, yürüyüş gibi basit egzersizler yapılmalıdır.
 • Sıvı alımı fazla olmalıdır.
 • Belirli bir süre şeker kullanımı kesilmelidir.
 • Tuz tüketilmemelidir.
 • C vitamini alınmalıdır.
 • Sınırlı kahve ve çay tüketimi olmalıdır.
 • Çinko içeren besin maddeleri alınmalıdır.
 • B vitamini alınmalıdır.
 • Et, peynir ve tavuk tüketimi sınırlı olmalıdır.
 • Birkaç ay boyunca alkol alınmamalıdır.

Lipomatik Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Lipomatik uygulamasının avantajları genel anlamda liposuctiondan ayrılmakta olduğu noktalardır. Buna göre lipomatik öncelikle lokal anestezi ile yapılarak genel anestezi gerektirmediği için hem daha az riskli hem de hastalar için daha konforludur.

Bununla birlikte lipomatik uygulamasında kılcal damarlara dikkat edildiği için morarma, ağrı ve şişlik liposuctiona oranla oldukça minimal düzeyde görülmektedir. Bununla birlikte korse kullanımı da oldukça kısa olduğu için kolaylıkla günlük hayata dönülebilir ve iyileşme süreci oldukça kısadır.

Homojen yağ alımının sağlanmasına hitaben de bölgede yağ oluşumu belirli bir düzeyde engellenmektedir. Bunun yanında yağ alınan bölgede sarkmaların görülmemesi de ek lipomatik faydaları arasında verilebilir.

Lipomatik Uygulamasının Fiyatları Nasıldır ve Neye Göre Farklılıklar Olur?

Lipomatik fiyatları birçok etkene bağlı olarak değişim gösterebilecek şekildedir. Bu anlamda lipomatik işlemi yaptırmaya karar verdikten sonra belirli küçük etkenler, işleme ödeyeceğiniz ücreti de değiştirebilecek özellikler taşıyacaklardır. Bu anlamda lipomatik fiyatı değişkenleri şu şekilde bir listede sunulabilmektedir;

 • Doktorun belirlediği ücretler
 • Hastanenin ya da kliniğin belirlediği ücretler
 • Alınması belirlenen yağ boyutu
 • Kombine yağ alma
 • Testler
 • Muayeneler
 • Hastanede yatış ücreti (isteğe bağlı olarak aynı gün taburcu edilebilir)

Bunlara göre lipomatik ameliyatı tercihlerinizde özellikle doktor ve hastane tercihlerinize dikkat etmenizin gerekliliği tekrar gün yüzüne çıksa da işlemlerinizin hem tecrübeli hem de uygun bir fiyat sunacak yerlerde yapılması için araştırmalar yapabilirsiniz.