fbpx

Liposuction

Home Liposuction

Liposuction

Liposuction Nedir?

Liposuction, vücudun belirli bölgelerinde, farklı sebeplerden kaynaklı olarak oluşabilen fazla yağların alınması işlemi olarak tanımlanabilir. Bu anlamda fazla yağların alınarak yağ birikiminin önlenmesi ile vücutta sarkmaların da önüne geçilmektedir. Böylelikle ideal bir vücut görünümü sağlanabilmektedir. Liposuction yaptıranların yorumları ise oldukça olumlu sonuçlara işaret etmektedir.

Liposuction ismi, Latince’de yağ anlamına gelen “lipo” ve “emme ya da çekim” anlamına gelen “suction” sözcüklerinin birleşiminden gelmektedir. Bu anlamda ameliyat, farklı bir dilde işlemin kendisini çağrıştırmaktadır.

Liposuction Neden Yapılır?

Liposuction yapılmasının sebebi özellikle fazla ve düzensiz kilo dağılımı olacaktır. Buna göre vücudun farklı bölgelerinde obezite, yanlış beslenme, yaşlılık ve kalıtımsal sebeplere bağlı olarak oluşabilen yağlanmalar liposuciton sayesinde alınabilmektedir.

Bu anlamda liposuction, düzenli bir vücut görüntüsü oluşturma konusunda kullanılır. Fazla kilolara ya da ani ve hızlı kilo verimi sebebiyle oluşan sarkmalar için de kullanılan bu yöntem zaman zaman germe ameliyatları ile desteklenerek kesin sonuçlar sunulabilmektedir. Liposuciton kalıcı mıdır dediğimizde ise ne kadar yağların alınmasında yardımcı olsa da bu her zaman yağların geri dönmeyeceği anlamına gelmez. Bu sebeple de liposuction sonrasında da spor ve düzenli beslenme programları takip edilmelidir.

Liposuction Kimlere Yapılabilir?

Kimlereliposuction yapılabilir dediğimizde özellikle yağlanma şikayetleri olan kişilere yapılabilen bu ameliyatın belirli kuralları olacaktır. Buna göre öncelikle 18 yaşın altındaki kişilere liposuction uygulanamamaktadır. Bu durum hem vücudun henüz tam olarak gelişmiş şeklini almamasından hem de 18 yaş altındaki bireylerin yalnızca aile izni ile estetik ameliyat olabilmesinden kaynaklanmaktadır.

Bunların yanında elbette vücudunuzun bu ameliyat için uygun bir durumda olup olmadığını da bilmeniz gerekir. Bunun için ise detaylı bir muayene ve sağlık raporlarına ihtiyaç duyulacaktır. Aynı anlamda ameliyat sırasında verilmekte olan anesteziye karşı da bir reaksiyon geliştirme riskiniz bulunuyorsa bu ameliyatı olmamanız gerekecektir.

Liposuction Hangi Durumlarda Etkili Olmaz

Liposuction uygulamasının etkisini tam olarak göstermeyeceği durumlar içerisinde birkaç önemli madde sıralanabilmektedir. Buna göre ilk olarak belirtildiği üzere liposuction sonrasında bölgede yeniden yağ oluşması olasıdır. Bu anlamda ameliyat sonrasında düzenli bir yaşam sürmeniz gerekmektedir.

Bunun yanında daha önce de bahsedildiği gibi deri sarkmalarına çare olarak görülmeyen bu ameliyat aynı zamanda fazla sarkma olduğu durumlarda belirli bölgelere uygulanan germe ameliyatları ile de desteklenme ihtiyacı da getirecektir.

Bunun yanında doğum yapan kadınlarda oluşan duvar sarkmaları ise liposuction ile giderilemez durumdadır. Aynı anlamda selülit gibi durumlardan kurtulma konusunda da liposuction değil, farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.  Bu tarz durumlar, liposuctionın etki etmeyeceği durumlar arasında sayılmaktadır. Bu anlamda alternatif tedavi yöntemleri izlenebilmektedir.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction nasıl yapılır sorusunun cevabı genel anlamda işlemin yapılacağı bölgenin seçilmesi ile başlamaktadır. Bununla birlikte belirlenmiş olan bölge üzerinde belirli noktalardan açılan minimal kesiler içerisinde borulara benzeyen uzun çubuklar ile girilmektedir. Bu çubuklara ise kanül ismi verilir.

Kanüller sayesinde bölgede bulunan fazla yağlar emilerek giderilmektedir. Böylelikle bölgede bulunan yağ hücresi sayısı azaltılmaktadır. Sonrasında ise açılan milimetrik kesiler dikilerek ameliyat sonlandırılır. Her kesi için ise bir adet dikiş yeterli olarak görülmektedir.

Liposuction ameliyatı, genel ya da lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Bunun yanında ameliyat süresi 30 dakika ve 6 saat arasında farklılık gösterebilmektedir. Ameliyatın süresi genel anlamda alınması gereken toplam yağ miktarına uygun olarak değişecektir.

Liposuction ile Yağ Alımı Yapılabilen Bölgeler

Liposuction ile yağ alımı yapılabilen bölgeler oldukça fazladır. Bu anlamda vücudun belirli bölgelerinde bulunan fazla yağlardan dolayı estetik olmayan bir görünüme sebep olan hemen hemen her bölgede liposuction uygulaması yapılabilmektedir. Bu anlamda liposuction yapılabilecek bölgeler, şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Sırt bölgesi
 • Üst kol
 • Koltuk altı
 • Göbek ve karın bölgeleri
 • Boyun ve gıdı
 • Kalça
 • Uyluk
 • Bacak

Bu bölgelerden herhangi birinde fazla yağ olmasından dolayı günlük hayatta rahatlık sağlanamıyorsa ve hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkıyorsa liposuction kullanılarak bu sorun çözülebilmektedir.

Liposuction ile Ne Kadar Yağ Alınabilir?

Liposuction ile alınabilecek yağlar asıl olarak bölgeyi tamamen rahatlatacak ve ideal bir estetik görünüm sağlayacak boyutta belirlenebilmektedir. Alınacak olan yağlar ise kişiden kişiye göre değişmekle birlikte orantılı bir görünüm yaratmak adına özenle hesaplanmaktadır.

Genel anlamda 4 ya da 5 kilo kadar yağ alımı yapılabilir. Ancak bu ameliyat kilo kaybı olarak algılanmamalıdır. Liposuction, kilo verdirme amacı değil, sağlıklı bir vücut görünümü sunma amacı gütmektedir. Bu sebeple de şekilsel olarak rahatsızlık verebilen bölgelerden vücutta hoş bir görünüm yaratacak seviyede yağ alımı yapılmaktadır.

Liposuction Yöntemleri Nelerdir?

Liposuction yöntemleri, genel anlamda farklı biçimlerde gerçekleştirilen liposuction ameliyatlarına hitaben düzenlenmektedir. Bu anlamda ameliyatın nasıl yapıldığına ve hangi teknikler ya da malzemeler kullanıldığına uygun olarak ameliyat yöntemi de değişebilmektedir.

1.      Lazer Liposuction

Lazer liposuction, lokal anestezi ile yapılması uygun olan bir liposuction yöntemidir. Yağların kırılması ve emilmesinin ardından özel FDA onaylı alet sayesinde yağ alınan bölgelere ısı uygulanmaktadır.

Bu sayede doğrudan yağ hücrelerinin yakılmasını hedefleyen bu yöntem, klasik liposuctiona oranla daha etikilidir.

2.      Ultrasonic Liposuction

Ultrasonicliposuction yönteminde ise öncelikle ameliyat edilecek olan bölgeye kanüller yardımı ile ulaşılmaktadır. Bu bölgeye malzemeler yardımı ile ultasonik titreşimler gönderilerek bölgede bulunan yağların kırılması sağlanmaktadır. Böylelikle titreşimler sayesinde kırılan yağlar, daha kolay bir şekilde emilebilmektedir. Bu yöntem aynı zamanda vazerliposuction olarak da bilinmektedir.

3.      Islak Teknik Liposuction

Islak teknik liposuction ise günümüzde tercih edilmekte olan bir türdür. Buna göre emme işlemi başlamadan hemen önce yağ hücrelerine belirli sıvılar doldurularak yağ emilimi daha kolay kılınmaktadır. Yağ hücrelerine verilen sıvı içerisinde kanamanın en aza indirilebilmesi adına adrenalin ve ayrıca ağrı kesici lidocain bulunmaktadır. Sıvı verilimi sonrasında en fazla 6mm olabilen kanüller ile birlikte yağ çekim işlemi tamamlanmaktadır.

Liposuction Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Liposuction ameliyatı öncesinde bilinmesi gereken belirli önemli noktalar olacaktır. Buna göre öncelikle uzman bir hekim bulunması, bu listenin başında yer almaktadır. Buna göre hekiminizin alanında uzmanlaşmış ve deneyimli olmasına dikkat etmelisiniz. Böylelikle hem ameliyattan alacağınız verim artar hem de liposuctiona dair risk olasılıklarını en aza indirirsiniz.

Bunun yanında liposuction öncesi dikkat etmeniz gereken bir başka durum da kullandığınız ilaçları hekiminize bildirmeniz olacaktır. Buna göre bazı ilaçlar ameliyat sırasında ya da sonrasında sorunlara yol açabileceğinden bildirilmesi önemlidir. Buna göre aspirin ve kan sulandırıcı ilaçların ameliyat öncesindeki bir haftalık dönemde içilmemesi gerekir.

Son olarak alkol ve sigara tüketiminin de sınırlandırılması gerekecektir. Böylelikle iyileşme süresi de en aza indirilir.

Liposuction Sonrası İyileşme Süreci Nasıl İşler?

Liposuction sonrası iyileşme süreci açılan kesikler oldukça küçük olduğu için diğer estetik ameliyatlara göre kolay işlemektedir. Buna göre yağ alımı yapılan bölgede zaman zaman morluklar, ağrı ve acı duyulabilse de bu durumların seviyeleri oldukça düşüktür ve bu sebeple de kolaylıkla atlatılabilir.

Ameliyat sonrasında bir süre boyunca spor yapmamanız, ağır kaldırmamanız ve ani hareketler yapmamanız önerilir. Bunun yanında denize ve havuza girmemeli, güneşten kaçınmalı ve aynı anlamda sigaradan da uzak durmanız gerekir. Sigara, iyileşmenizde olumsuz etki yaratarak süreci uzatabilmektedir.

Liposuction Riskleri Var Mıdır?

Liposuction, her ameliyatta olduğu gibi riskleri olan bir ameliyat olacaktır. Buna göre ameliyatın uzman bir doktor tarafından yürütülmesinin önemi tekrar öne çıkmaktadır. Aynı anlamda sizin de dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Vücudunuzda herhangi bir belirti gördüğünüz takdirde ise vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Çoğu estetik ameliyata göre daha kolay işleyen liposuction riskleri açısından da oldukça kısıtlı olacaktır. Buna göre liposuction riskli midir sorusunun cevabı evet olsa da farklı ameliyatlara kıyasla daha güvenli olduğunu söylemek de doğru olacaktır. Liposuction riskleri, şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Anesteziye karşı geliştirilen reaksiyonlar
 • Ek cerrahi müdahale gereksinimi
 • Ödem oluşumu
 • Ağrı
 • Uyuşukluk hissi
 • Yaraların iyileşmesinde güçlük çekilmesi

Bu risklerin karşınıza çıkması olasılığı genel anlamda oldukça düşüktür. Bununla birlikte her birinin belirli bir tedavisi olduğundan da bahsedebiliriz. Bu sebeple de gönül rahatlığı ile liposuction ameliyatı yaptırabilirsiniz. Sonrasında dikkatli olarak doktorunuz tarafından verilen direktiflere uyduğunuz sürece de ameliyatınızdan memnun kalabilir ve hızla iyileşebilir ve günlük hayatınıza dönebilirsiniz.