fbpx

Meme Büyütme

Home Meme Büyütme

Meme Büyütme

Meme Büyütme Nedir?

Meme Büyütme asıl olarak bir meme estetiği işlemi olarak anılmaktadır. Bununla birlikte meme estetiğinin aynı zamanda mammoplasty adı ile de anıldığını ekleyebiliriz. Özellikle son zamanlarda farklı sebeplerden dolayı birçok kadın meme estetikleri olmaktadır. En çok rağbet gören meme estetiği ise meme büyütme olarak geçer. Meme estetiği türleri arasında ise şunlar bulunmaktadır;

 • Meme Küçültme
 • Meme Büyütme
 • Meme Dikleştirme

Meme estetiği türleri içerisine bakıldığından kadınların her türlü göğüs şekli problemine hitaben belirli bir estetik şekli bulunabilmektedir. Bu ameliyatların her biri ise farklı teknikler kullanılarak yapılmaktadır. Meme büyüklüğü, küçüklüğü ya da şeklinden sorunlar yaşayan kadınlar için ideal bir çözüm yolu alan ameliyatlar, belirli tetikler tamamlandığı takdirde hemen hemen 18 yaşını geçmiş olan her kadına yapılabilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Neden Yapılır ve Nasıl Karar Verilir?

Meme büyütmenin yapılma nedenleri dediğimizde öncelikle göğüslerin ideal bir şekli alabilmesi adına estetik bir görünüm sağlanması gelecektir. Bu anlamda göğüslerinin olması gerekenden küçük olduğunu düşünen kadınlar meme büyütme işlemlerine başvurmaktadır. Böylelikle kişinin kendine olan özgüveninin de artacağını söyleyebiliriz. Aynı zamanda belirli güzellik standartlarına uygunluk sağlanması açısından da bu ameliyatlar tercih edilmektedir. Son olarak iki meme arasındaki boyut farklılıkları da meme büyütme ile giderilebilmektedir.

Meme büyütme operasyonu ilk olarak özellikle küçük göğüs yapısına sahip olan kadınlar için uygulanmaktadır. Buna göre baktığımızda, meme asimetrisi bulunan ya da meme boyutundan şikayetçi olan kadınlar ile birlikte ayrıca memelerinde sarkma olan kadınlar meme büyütme operasyonları sayesinde ideal bir dış görünüşe kavuşabilmektedirler.

Meme büyütme işlemi yapılabilmesi için ilk olarak mutlaka uzman bir hekim ile konuşarak muayene olunmalıdır. Böylelikle başvurmuş olduğunuz hekim, belirli testler yürüterek meme büyütme ameliyatı adına uygunluğunuzu ölçecektir. Bu anlamda doktorunuzla anlaşmanız durumunda göğüslerinizin almasını istediğiniz şekli konuşabilir ve uygun bir ameliyat günü belirleyebilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygundur?

Meme büyütme ameliyatı için uygun olan durumlar ve ayrıca meme ameliyatını kimler yaptırabilir sorusu, bu ameliyatı olmak isteyen kişilerin aklında olan başlıca sorulardan biridir. Bununla birlikte bu konuya hitaben uygun bir liste de verilebilir. Bu liste, şu şekilde maddelenebilecektir;

 • Gebelik sonrasında meme hacminde değişiklikler olan kişiler
 • Kalıtımsal olarak ya da gelişme sürecinde bir meme ile diğer meme arasında boyut problemleri oluştuysa
 • Meme kanseri tedavisi için
 • Yaşlılık sebebiyle sarkmalar meydana geldiyse
 • Bel, basen ve göğüsler orantısız bir vücut görünümüne sebep oluyorsa

Bu sorunlardan herhangi birinden muzdarip olan kişiler, kolayca bir kliniğe ya da hastaneye giderek meme büyütme operasyonu hakkında detaylı bilgiler alabilirler.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi adına belirli bir yöntem gün yüzüne çıkmaktadır. Bu anlamda genel anestezi altında olarak meme büyütme ameliyatları gerçekleştirilmektedir. Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır dediğimizde asıl olay ise meme altına atılmakta olan küçük bir kesi ile memeye yeniden şekil verilmesi olacaktır.

Meme büyütme operasyonları genel anlamda meme altında açılmış olan küçük çaptaki kesiler ile ilerleyecektir. Ayrıca operasyonların öncesinde doktor ile görüşülerek karar kılınmış olan boyut, şekil, dolgu malzemesi de ameliyat sırasında kendini belli edecek ve değişik uygulamalara neden olacaktır.

Meme Büyütme Ameliyatlarında Silikon Nereye ve Nasıl Konulur?

Meme büyütme ameliyatlarında silikon nereye ve nasıl konulur konusu doktorunuzun sizi muayene ettikten sonra karar vereceği bir durumdur. Buna göre;

 • Meme dokusunun altına
 • Meme dokusunu bulunduran kasın zarının altına
 • Meme dokusunu bulunduran kasın altına konulabilir.

Aynı anlamda meme protezi, toplamda üç farklı yerden kesi atılarak yerleştirilebilmektedir. Bu yerler ise şu şekilde verilebilir;

 • Meme altından
 • Meme başından
 • Koltuk altından

Her bir farklı yöntemin kendine özgü avantajları ve seçilme sebepleri olduğunu da eklemek önemli bir durum olacaktır.

Meme Büyütme Ameliyatı İçin Kullanılan İmplantlar

Meme büyütme ameliyatı implantları sizlerin tercihine ve elbette doktorunuzun hangi implant biçimini uygun bulduğuna uygun olarak değişiklikler gösterecektir. Buna göre meme büyütme ameliyatları farklı türde implantlar ile yürür demek de doğru olacaktır.

Ameliyattan önce doktorunuzla birlikte seçmiş olduğunuz implant türü, ameliyat sırasında göğüs altında açılmakta olan küçük kesiklerle birlikte aktarılmaktadır.

Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan implant biçimleri ise şu şekilde verilebilmektedir;

 • Silikon
 • Şişirilebilir
 • Vücudun kendi yağ dokusu

Meme büyütme ameliyatında silikon jeller, günümüzde tercih edilmektedir. Silikon jeller ise, koheviz jel adı verilmekte olan bir sıvı maddeden oluşmakla birlikte, vücutta herhangi bir soruna sebep olmamakta ve ayrıca acıya yol açmadan kolayca ve güvenli bir biçimde kullanılabilmektedirler.

Meme Büyütme Ameliyatı İçin Hangi Protezi Seçebilirsiniz?

Meme büyütme ameliyatı protezi seçmek için öncelikle vücudunuzun genel şekli ve elbette sonrasında sizin istekleriniz göz önünde bulundurulacaktır. Bununla birlikte belirli durumlara hitaben meme protezi şekli ve yapısı da değişiklik gösterebilecektir.

Buna hitaben öncelikle damla silikon öne çıkar. Damla silikon günümüzde oldukça tercih edilmesinin yanında özellikle oldukça küçük göğüslere sahip kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bunun yanında dekoltenin fazla öne çıkmasını istemeyen kişiler de damla protez kullanabilir.

Bir başka protez çeşidi ise yuvarlak protezler olacaktır. Yuvarlak protezler, genellikle meme ucunda sarkma problemlerinde tercih edilmektedirler.

Son olarak özellikle profesyonel sporcularda meme dokusu az olduğundan silikonların mutlaka kas altına yerleştirilmesi gerekecektir.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gerekenler dediğimizde karşımıza asıl olarak birkaç önemli madde çıkacaktır. Bunlar, genel anlamda hem ameliyat sırasında hem de ameliyat sonrasında size ve doktorunuza kolaylık sağlaması adına istenmesinin yanında ayrıca size gelebilecek zararlara karşı da bir önlem niteliği taşımaktadır.

Meme büyütme ameliyatı öncesi belirtildiği üzere mutlaka doktorunuz ile birlikte şekil, büyüklük ve bunun gibi farklı unsurlar hakkında açık bir iletişim kurmanız beklenmektedir. Bunun yanında düzenli olarak kullandığınız her bir ilacın hekiminize bildirilmesi de şarttır. Bu anlamda özellikle ameliyat öncesindeki bir haftada aspirin ve kan sulandırıcı ilaçların içilmemesi gerekecektir. Aynı anlamda ameliyattan bir önceki gece saat 12 itibari ile hiçbir şey yiyip içmemeniz gerekecektir.

Son olarak alkol ve sigara tüketiminizi de ameliyat öncesindeki iki hafta içerisinde kesmeniz önerilmektedir. Böylelikle vücudunuz ameliyat için hazır olacak ve operasyon sonrasında kolaylıkla iyileşme sağlanabilecektir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında İyileşme Süreci Nasıldır?

Meme büyütme ameliyatı sonrası iyileşme süreci farklı periyotlar içerisinde düzenlenmektedir. Bununla birlikte ameliyat sonrasında göğsün üst kısmı sargı bezi yardımı ile kapatılmaktadır. Göğüs üzerinde ilk birkaç hafta içerisinde oluşan yaralar, ağrı, şişlik ve uyuşukluk tamamen doğaldır. Bunun yanında meme ameliyatı sonrasında üst bedende hareket kabiliyetlerinin belli bir süre zarfında kısıtlı olabileceği görülmektedir. Meme büyütme ameliyatı sonrası özellikle ödem sorununda dikkatli olmanız gerekir. Ameliyatınız tamamlandıktan sonra ise belirli bir süre bazı durumların önlenmesi adına hastanede kalmanız önerilebilmektedir. 2 veya 5 günlük bir süre sonra hastaneden taburcu edilebilirsiniz.

Bunun yanında göğüslerinizde bulunan drenler ise sıvı birikimini engellemek amacı ile kullanılmaktadır. Bu drenler, 1 hafta sonunda doktorlar yardımı ile çıkarılır. Meme ameliyatı sonrası dikişlerin alınması ise aynı anlamda 1 hafta sonra olmaktadır.

Tüm bu söylenilenler ile birlikte yaklaşık olarak 1.5 veya 2 ay zarfında ağır egzersizlerden ve aktivitelerden kaçınmanız gerekecektir. Ayrıca sigara ve alkol kullanımını kısıtlayarak dengeli beslenme düzeni hazırlamanız ve vücudunuzu alıştırmanız da önemli bir detay olarak verilebilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Fiyatları Nasıldır ve Hangi Etkenlere Göre Değişir?

Meme büyütme ameliyatı fiyatları, birçok farklı duruma hitaben değişiklikler gösterebilmektedir. Bununla birlikte özellikle seçmiş olduğunuz estetik kliniğe ya da hastaneye uygun olarak farklı fiyatlandırma tabloları olabileceğini de bilmeniz gerekecektir. Bununla birlikte aynı zamanda uzman doktorunuz için de farklı fiyatlandırmalar sunulabilmektedir.

Bunlarla birlikte meme büyütme operasyonunun yapılacağı yöntem, kullanılacak protezler ve farklı teknikler de fiyatlandırmanın farklılık göstermesinde etkili olabilecek cinstendir. Kesin bir fiyat için detaylı bir araştırma yaparak farklı doktorlarla görüşebilirsiniz. Aynı zamanda buna bağlı olarak da kendi doktorunuzun oldukça deneyimli ve alanında uzman biri olmasına da dikkat etmelisiniz. Böylelikle sizin için en uygun meme büyütme ameliyatı deneyimini de yaşayabilirsiniz.