fbpx

Meme Dikleştirme

Home Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme Nedir?

Meme dikleştirme, günümüzde meme estetik operasyonları içerisinde yer almakta olan ve birçok kadın tarafından tercih edilen bir uygulamadır. Meme büyütme ve meme küçültme operasyonlarında olduğu gibi bu ameliyatlarda da belirli yöntemler kullanılarak kadınlar için ideal bir vücut görünümü yakalanmaya çalışılmaktadır.

Göğüs Neden Sarkar?

Göğüsler neden sarkar dediğimizde asıl olarak bunun pek çok farklı sebebi olacaktır. En çok bilinen sebepleri ise genellikle yaşlılığa bağlıdır. Bunun yanında fazla büyük olan göğüslerde de sarkmalar görünebilmektedir. Bu sebeple de meme dikleştirme ameliyatları yapılmaktadır. Böylelikle meme sarkmalarının üstesinden gelebilmek adına yararlı ve kesin sonuç veren bir yöntem elde etmiş oluruz.

Göğüslerin sarkmasının farklı sebepleri olabilse de genellikle çeşitli yöntemler arasından meme dikleştirme ameliyatları tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise en genel anlamda meme dikleştirmenin kalıcılığı ve aynı zamanda istenilen şekle kısa bir operasyon ile kavuşulabilmesi olacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Neden Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı neden yapılır sorusu yöneltildiğinde bu sorunun en direkt cevabı sarkmalardan kurtulmak olsa da aynı zamanda farklı sebeplerden dolayı da bu yönteme başvurulabilmektedir. Örneğin belirtildiği üzere emzirme sonrasında, yaşlılıktan, obezite sonrasında, doğumdan sonra ya da genetik olarak büyük olarak göğüslerin sarkmalarında bu yöntem kullanılmaktadır.

Yöntemin en öncelikli amacı ise hastanın günlük hayatında rahat olabileceği ve aynı zamanda ağrılar çekmeyeceği şekilde, etkili, kalıcı ve kolay bir teknik oluşturmaktır. Aynı zamanda göğüslerinizin yeni şeklini ve boyutunu sizler belirleyebilirsiniz. Bu ölçekte bakıldığında da meme dikleştirme ameliyatları ideal vücut şeklinin oluşturulması açısından öne çıkmaktadır.

Kimler Meme Dikleştirme Ameliyatı Yaptırabilir?

Kimler meme dikleştirme ameliyatı yaptırabilir sorusu ise bu ameliyatı olmak isteyen birçok kişinin aklına bulunan sorulardan biridir. Buna göre öncelikle meme ameliyatlarının yapılabilmesi adına kişinin 20 yaşını geçmiş olması gerekir. Bunun sebebi ise meme gelişiminin bu yaş sonrasında tamamlanması olacaktır. Aynı anlamda ülkemizde 18 yaşından küçük kişilerin herhangi bir estetik ameliyatı aile izni olmadan yapılmasına izin verilmemektedir.

Bununla birlikte ameliyat sırasında uygulanan anesteziye karşı reaksiyon gösterebilecek kişilerin de bu ameliyatları olmaması gerekecektir. Bununla birlikte herhangi bir sağlık durumu söz konusu olduğunda kişiyi riske atmamak adına estetik ameliyatlar önerilmemektedir. Son olarak psikolojik olarak bu ameliyatları fazla yaptırmaya ilgisi olan yani görünümünde psikiyatrik derecede memnun olmayan kişiler de ameliyatlar için sakıncalı görünürler. Bunun sebebi ise sürekli estetik ameliyata maruz kalmanın getirebileceği risklerdir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır dediğimizde ise bu ameliyatların uygulanması açısından yönetilen belirli prosedür ve teknikler ortaya çıkmaktadır. Her bir teknik ise doktor ve hastanın karşılıklı istekleri ve operasyonun yapılabilirliği açısından incelenerek karar verilmektedir.

Tüm bunların yanında ameliyatın doğru bir şekilde yürütülebilmesi için kullanılmakta olan asıl durum, memelerin belirli bir yerinden atılan kesi ile meme içinin düzeltilmesi ve bunun yanında fazla derinin alınması olacaktır.

Böylelikle memenin yeni şekli daha dik bir duruşa sahip olacak ve hastayı rahatsız etmeyecek bir hale gelecektir.

Meme Dikleştirme Ameliyatlarında Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Meme dikleştirme ameliyatlarında kullanılan yöntemler oldukça çeşitli olmalarının yanında genellikle kesinin biçimi, dikleştirmenin durumu ve hastanın uygunluğu dikkate alınarak karar verilmektedir. Buna göre kullanılan her bir farklı yöntem tamamen doktor ve hastanın ortak fikirleri doğrultusunda olmasının yanında ek olarak hastanın fiziksel uygunluğu çerçevesinde karar verilerek uygulanmaktadır. Buna göre meme dikleştirme ameliyatında kullanılan yöntemler öncelikle nerelerde kesik atılacağına göre belirlenmektedir. Buna göre şu yöntemleri sıralayabiliriz;

 • Lolipop meme dikleştirme
 • T meme dikleştirme
 • Göğüs ucu kesilerek meme dikleştirme
 • Meme ucu çevresi kesilerek meme dikleştirme

Tipik olarak meme dikleştirme ameliyatları yapılırken asıl amaç fazla derinin alınmasıdır. Buna göre vücudunuzda ölçümler yapılarak hangi yönteme daha uygun olduğunuza karar verilebilmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gerekenler açısından konuştuğumuzda her bir öneri asıl olarak ameliyat sürecinin iyi bir şekilde idame ettirilebilmesi ve ameliyat sonrasında iyileşmenin daha hızlı olabilmesi adınadır.

Buna göre ilk olarak uzman bir doktor bulmanız en önemli etken olacaktır. Alanında profesyonelleşmiş ve deneyimli doktorlar sayesinde ameliyattan alacağınız verimi arttırabilirsiniz. Bununla birlikte doktorunuzla olabildiğince açık bir iletişim kurarak isteklerinizi de iletmeniz gerekecektir.

Aynı anlamda doktorunuza düzenli olarak kullandığınız tüm ilaçları bildirmelisiniz. Bununla birlikte ise ameliyat öncesindeki bir haftalık süre boyunca aspirin ya da kan sulandırıcı ilaç kullanılmaması gerekmektedir. Bunun yanında iki hafta önceden alkol ve sigara tüketimini de terk etmeniz istenecektir. Son olarak ameliyattan önceki gece saat 12’den itibaren hiçbir şey yiyip içmemeniz de gerekecektir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrasında İyileşme Süreci Nasıldır?

Meme dikleştirme ameliyatları sonrasında iyileşme sürecine baktığımızda öncelikle ameliyattan ilk çıktığınızda sargılarınız bulunacaktır. Bu sargılar birkaç gün sonra çıkarılabilir. Bunun yanında dikişlerinizin alınması ise bir haftalık sürecin sonunda gerçekleşecektir. Ameliyat sonrasında hastalar üst bedenlerinde hareket yetisinde sıkıntı yaşayabilmektedir. Bu durum tamamen doğaldır.

Ameliyat sonrasında ağır işler yapmamanız ve bir süre spora ara vermeniz gerekir. Aynı zamanda deniz ya da havuza da giremezsiniz. Bunun yanında sigara tüketimine yeniden değinmemiz de gerekir. Sigara, iyileşme hızınızı yavaşlatarak olumsuz sonuçlara sebep olabilmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrasında Koruyu Sütyen

Meme dikleştirme ameliyatınız sonrasında bir koruyucu sütyen takarak göğüslerinizin yeni biçimine ayak uydurmasını beklemeniz gerekecektir. Bu anlamda koruyucu sütyenler, göğüslerinizi belirli komplikasyonlara karşı koruyarak ameliyat sonrasında oluşabilecek çeşitli sorunları gidermektedirler.

Meme Dikleştirme Ameliyatının Riskleri Bulunur Mu?

Meme dikleştirme ameliyatı riskli midir dediğimizde ise bu ameliyatın asıl olarak diğer ameliyatlarda olduğu gibi bazı riskleri de olduğunu söylemek gerekecektir. Buna göre meme dikleştirme ameliyatı riskleri şu şekilde verilebilir;

 • İki meme arasında asimetri oluşması
 • Emzirme sorunları
 • Yaraların açılabilmesi
 • Meme ucunda his kayıpları
 • Uyuşukluk hissi
 • Artı cerrahi müdahale ihtiyacı
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Enfeksiyon kapma riski
 • Pansuman sıklığı ihtiyacı
 • Meme hastalıkları oluşumu
 • Anesteziye karşı reaksiyon
 • Yaraların iyileşmesinde gecikmeler olabilmesi

Bu riskler, hemen hemen her ameliyatta görülebilse de öncelikle kendinize ameliyat sonrası dönemde dikkat ederek ve elbette alanında uzman bir doktor seçerek giderilebilir niteliktelerdir. Bu anlamda meme dikleştirme riskleri içerisinde bulunan her bir maddeden korunabilmeniz adına her anlamda dikkatli hareket etmeniz gerekecektir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı ve Ağrı Olur Mu?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında zaman zaman ağrılar görülebilmektedir. Bunun yanında şişlik, morluk ve sızı olası durumlardır ve tamamen doğal olarak bilinirler. Ameliyat sonrasında size verilmiş olan tedavilere sadık kalarak bu sorunları giderebilirsiniz.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında ağrı olur mu” sorusundan sonra elbette “meme dikleştirme ameliyatı iz bırakır mı” sorusu da gündeme gelecektir. Buna göre günümüzde izsiz meme estetikleri yapılabilse de meme dikleştirme ameliyatında deri alındığı için iz kalmaktadır. İzler, uygulanan yönteme göre değişebileceklerdir. Bunun yanında açılan kesinin yeri de izlerin görünümünde etkili olabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları Nasıldır ve Hangi Etkenlere Göre Farklılık Gösterir?

Meme dikleştirme ameliyatı fiyatları birçok farklı etkene uygun olarak değişiklik gösterebilir niteliktedir. Buna göre özellikle seçmiş olduğunuz klinik veya hastanede farklı fiyatlandırmalar görülebilmektedir. Her hastane ya da kliniğin kendi fiyat içerikleri olduğu gibi aynı zamanda doktorunuza bağlı olarak da meme dikleştirme fiyatı içerisinde değişiklikler gözlemlenebilir. Bu anlamda doktor seçimlerinizde oldukça dikkatli davranarak hem alanında gelişmiş hem de uygun fiyatlı bir doktor bulmanız gerekecektir.

Bunun yanında meme dikleştirme ameliyatı yöntemi de fiyatlandırmayı etkileyebilecek unsurlar sunabilir. Bu anlamda ameliyatta kullanılanlar ve ameliyatın tekniği fiyatlandırma tablosunda farklılıklar gösterebilecektir.

Ameliyatsız Meme Dikleştirme Mümkün Müdür?

Ameliyatsız meme dikleştirme yapılır mı sorusu da, ameliyat olmak istemeyen kadınların aklında bulunan bir başka sorudur. Buna göre ameliyatsız meme dikleştirme asıl olarak denenebilen bir yöntem olsa da her zaman kalıcı ya da etkili sonuçlar sunmamaktadır. Bu sebeple de genel olarak ameliyatla meme dikleştirme yöntemleri tercih edilmektedir. Bu yöntemler hem kesin ve etkili sonuç verir, hem kalıcıdır hem de kısa bir operasyon ile birlikte uzun süreli rahatlık sağlamaktadırlar. Bu sebeple de doktorlar tarafından daha fazla önerilmektedirler.

Ameliyatsız meme dikleştirme yöntemleri de araştırılabilse de çoğu zaman kesin sonuçlara varılamamasından dolayı tercih edilmezler.