fbpx

Meme Küçültme

Home Meme Küçültme

Meme Küçültme

Meme Küçültme Nedir?

Meme küçültme ameliyatı, genel anlamda meme estetiği içerisine giren bir tür olarak, meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatlarının başka bir türü olarak sunulmaktadır. Özellikle günümüzde kadınların ideal bir vücut görünümüne kavuşabilmesi adına yürütülmekte olan bu ameliyatlar sayesinde göğüslere istenilen şekil verilebilmektedir. Bununla birlikte meme küçültme ameliyatının aynı zamanda “breastreduction” olarak da geçebileceğini söyleyebiliriz.

Meme Küçültme Ameliyatı Neden Yapılır?

Meme küçültme işlemi farklı sebeplerle yapılabilse de özellikle önceden silikon taktırmış ve bu silikonun alınmasını isteyen, göğüslerinin fazla büyük olduğundan şikayetçi olan ve göğüslerinde farklı sebeplerden dolayı sarkmalar görülmüş olan kişiler için yapılmaktadır.

Bu anlamda meme küçültme neden yapılır dediğimizde, kişiye rahatlık sunması, güzellik standartlarına uygun bir vücut görünümü oluşturması ve aynı zamanda günlük hayatta göğüslerin büyük olmasından dolayı oluşabilecek olan olumsuz durumlara son vermesi amaçları ile yapılmaktadır. Göğüs küçültme ameliyatı olmak için doktorunuzla konuşabilir ve muayene olabilirsiniz. Böylelikle sizin için uygun olacak yöntemi de öğrenebilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

Meme küçültme ameliyatını kimler yaptırabilir sorusu, bu ameliyatı olmak isteyen kişilerin aklındaki en öncelikli sorulardan biridir. Bu anlamda özellikle ortaya yaş sorunu çıkmaktadır. 20 yaşın altındaki bireyler, meme küçültme ameliyatı olamazlar. Bu anlamda bu durumun iki sebebi bulunur. Bu sebeplerden ilki memelerin henüz gelişimlerini tamamlamamış olması olurken ikincisi ise estetik bir ameliyat için yetişkinlik gerekeceğidir. Bu sebeple de her estetik ameliyat için 18 yaşın altındaki bireyler kabul edilmemektedir.

Bunun yanında herhangi bir sağlık sıkıntısı olmayan ve ameliyat sırasında verilen anesteziye karşı reaksiyon geliştirmeyecek olan kişiler listenin devamında sıralanacaktır. Son olarak hamilelik ya da emzirme döneminde olan kadınlar da meme küçültme ameliyatı olamazlar.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır sorusuna gelindiğinde ise bu ameliyatın devamlılığı açısından kullanılmakta olan farklı yöntemler öne çıkacaktır. Ancak bunların da yanında ameliyatın asıl gidişatını anlatmak gerekir.

Farklı yöntemler de kullanılsa meme küçültme ameliyatı asıl olarak genel anestezi altında yaklaşık olarak 2.5 ve 4 saat aralığında tamamlanmaktadır. Belirlenmiş yönteme bağlı olarak bu ameliyatlar belirli bir yerden kesi atılarak sonrasında meme içerisindeki fazlalıkların çekilmesi ve kesilmesi prensibine bağlı olarak çalışmaktadır. İşlem tamamlandıktan sonra ise açılan kesiler kapatılır ve göğüsler uzun bir sargı bezi ile bağlanır. Böylelikle ameliyat sonlandırılır.

Meme Küçültme Ameliyatında Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Meme küçültme ameliyatında kullanılan her bir yöntem ameliyatın gidişatını izleme adına yapılmaktadır. Bununla birlikte kesinin nereden atılacağı, izli veya izsiz olacağı ya da bu tarz durumlara bağlı olarak meme küçültme ameliyatında kullanılan yöntemler değişiklik gösterebilmektedir.

Buna göre karşımıza toplam olarak 7 farklı teknik çıkacaktır. Bu tekniklerin her biri ise kişinin ve doktorun birlikte seçeceği ve kişi için en uygun olan yöntem olacaktır. Aynı anlamda estetik görünümün yakalanması ve yeterli bir meme küçültme prosedürünün uygulanması adına da kullanılmakta olan tekniklerde belirli değişikliklere gidilebilmektedir.

1.      Lejour Meme Küçültme

Lejour meme küçültme yöntemi aynı zamanda “lolipop meme küçültme” olarak da bilinmektedir. Bununla birlikte meme başını üzerinden başlayarak aşağıya doğru inen ve lolipop benzeri bir şekil ortaya çıkaran kesi ile işlem sürdürülür. Bu işlemin uygulanabilmesi için ise köprücük kemiği ortasından başlayarak ölçüldüğünde en fazla 33 cm oluyor ise bu yöntem kullanılabilmektedir. Daha büyük göğüslere sahip olan hastalarda bu yöntem kullanılamayabilir.

2.      Ters T Meme Küçültme

Ters T meme küçültme ise genel anlamda lolipop tekniğinin uygulanamadığı hastalar için uygun görülmektedir. Bu anlamda adından da anlaşılacağı üzere T harfi biçiminde bir kesi ile işlemektedir. Sarkmış meme görünümleri için kullanılmasının yanında bu yöntem sayesinde kolay bir iyileşme elde edilebilmektedir. Bunun yanında ise lolipop tekniğine kıyasla daha fazla deri çıkarılabildiği için de tercih edilen bir yöntem olacaktır.

3.      Greft Meme Küçültme

Greft meme küçültme ise diğerlerinin aksine meme başını besleyen damarlar ve sinirler korunmamaktadır. Buna göre meme boyutu fazla olan ya da yaşı fazla ilerlemiş olan hastalar için kullanılabilmektedir. Meme başı ameliyat sonrasında yeniden düzenlenir. Bu yöntemin bir eksisi olarak zarar gören meme sinirleri süt vermemektedir. Ancak süt kanallarının korunmasına gerek olmayan yaşlı hastalarda meme küçültme oldukça ileri boyutlarda yapılabilmektedir.

4.      İzsiz Meme Küçültme Meme Küçültme

İzsiz meme küçültme ise genellikle günümüzde tercih edilen yöntemler arasındadır. Diğer yöntemlerde meme üzerinde bulunan iz, bu yöntem sayesinde daha hızlı bir iyileşme de oluşabilir. Bu yöntem aynı zamanda liposuction meme küçültme olarak bilinir ve aynı liposuction mantığı ile oldukça küçük bir kesi atılarak memede bulunan fazlalıkların alınmasını sağlar.

5.      Kısa İzli Meme Küçültme Meme Küçültme

Diğer yöntemlere oranla kısa izli meme küçültme yöntemi, daha kısa bir kesik atılarak ilerlemektedir. Bu anlamda oldukça küçük ve fark edilemez olan bu iz sayesinde meme estetiği açısından da kazançlı olursunuz. Bunun yanında memelerde fazla sarkma gözüküyor ise bu yöntem her zaman uygun olarak görülmeyebilir.

6.      LaserBra Dikleştirme Meme Küçültme

Laserbra dikleştirme ile meme küçültme yöntemi, oldukça zor bir yöntem olarak az sayıda cerrahın uygun bulduğu ve kullanabildiği bir yöntemdir. Bununla birlikte bu yöntem içerisinde fazla deri memeden alınır ve sonrasında lazer ile birlikte bir iç sütyene benzetilen çalışma yapılarak memelerin dik bir konuma getirilmesi sağlanmaktadır.

7.      Daire Şeklinde Dikleştirme Meme Küçültme

Daire şeklinde meme küçültme ise oldukça az ve zaman içerisinde yok olan bir kesi izi ile bilinmektedir. Bu yöntem izlerin daha iyi bir şekilde saklanabilmesi adına dikkatli bir şekilde düzenlenmelidir. Genellikle asıl isteği memelerin ağırlığını ya da boyutunu azaltmak için olan hastalara önerilmemekte olan bu yöntem orta derece sarkmalara maruz kalmış büyük göğüsler için kullanılabilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gerekenler dediğimizde aklımıza gelebilecek olan birkaç önemli nokta bulunacaktır. Buna göre ilk olarak mutlaka doktorunuzla açık bir iletişim kurmanızın önemini vurgulayabiliriz. Bunun yanında ise düzenli olarak aldığınız tüm ilaçların bir listesini doktorunuza vermeniz gerekecektir. Aynı şekilde bakıldığında ise ameliyat öncesinde aspirin ya da kan sulandırıcı ilaçların kullanılmaması gerekir. Bu sayede ameliyat sırasında ve ameliyat sonrasında iyileşme için ideal bir ortam oluşturulabilmektedir.

Bunun yanında meme küçültme ameliyatı öncesi için aklınızda bulunması gereken bir diğer durumda alkol ve sigara tüketimi olacaktır. Bu tüketimlerinizi ameliyat öncesindeki iki haftada kesmeniz gerekir. Son olarak ameliyattan önceki gün gece saat 12 itibari ile hiçbir şekilde yeme ve içme olmamalıdır. Böylelikle ameliyata tamamen hazır olabilirsiniz.

Aynı anlamda ameliyat gününde kliniğinize ya da hastanenize ameliyat saatinden birkaç saat önce varmanız gerektiğini de söyleyebiliriz.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında İyileşme Süreci Nasıldır?

Meme küçültme ameliyatından hemen sonra göğüsleriniz uzun bir sargı ile kapalı olacaktır. Bu anlamda sargılar ilk birkaç gün içerisinde çıkarılır. Göğüslerinizde bulunan dikişler ise gelecek günlerde ve yaklaşık 1 haftalık sürenin sonunda alınmaktadır. Zaman zaman meme küçültme ameliyatı sonrası için ağrı ve sızı olabileceği bilinir. Bu durum tamamen normaldir. Aynı anlamda üst bedeninizde hareket kabiliyetiniz açısından zorlanabilirsiniz.

Bunlarla birlikte ameliyat sonrasında ağır işler yapmamanız ve sporu bir süre ertelemeniz de istenecektir.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Var Mıdır?

Meme küçültme ameliyatı, hemen hemen her ameliyatta olduğu gibi bazı riskler taşımaktadır. Bu anlamda bu risklerden haberdar olmak ve bazı önlemler almak da oldukça önemli bir konu olabilir. Buna göre meme küçültme ameliyatı riskli midir sorusunun cevabı kısmen evet olabilir. Meme küçültme ameliyatı riskleri ise şu şekilde bir liste içerisinde verilebilmektedir;

 • İki meme arasında asimetri oluşması
 • Yaraların iyileşmesinde gecikmeler
 • Enfeksiyon kapma riski
 • Yaraların açılabilmesi
 • Meme ucunda his kayıpları
 • Uyuşukluk
 • Pansuman sıklığı gereksinimi
 • Meme hastalıkları
 • Emzirme sorunları
 • Artı cerrahi müdahale gereksinimi
 • Alerjik reaksiyon
 • Anesteziye karşı reaksiyon

Bu farklı riskleri genel anlamda uzman bir doktor ile çalışarak en aza indirebilirsiniz. Buna göre sonuçlarından memnun olduğunuz, alanında ilerlemiş ve deneyimli bir doktor bularak meme küçültme ameliyatından alacağınız sonucu en yüksek seviyeye çıkarırken aynı zamanda oluşabilecek risk faktörlerini de en aza indirebilirsiniz.