fbpx

Tüp Mide Ameliyatı

Home Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Fazla kilolar, zaman zaman bireylerin baş edemediği bir durum haline gelebilmektedir. Bu noktada tıp, fazla kilolardan kurtularak daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak adına pek çok öneri ve yöntem ortaya atmıştır. Bunlardan biri de tüp mide olacaktır. Tüp mide sayesinde ideal bir vücut görünümüne kavuşarak önünüze çıkabilecek çeşitli obezitekaynaklı hastalıklardan da korunabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Neden Uygulanır?

Tüp mide ameliyatı neden uygulanır sorusu, genel anlamda oldukça basit bir cevabı verecektir. Buna göre tüp mide ameliyatının uygulanma sebebi, mideyi küçülterek fazla kilolardan kurtulma ve daha az yemeye teşvik etmektir.

Midenin yaklaşık olarak %80’lik bir kısmının alındığı bu ameliyat sayesinde kişilerin yemek yeme düzeylerini sınırlandırması ve bu anlamda kademeli olarak kilo vermesi amaçlanır. Böylelikle özellikle obezite sorunu olan kişiler, hızlı ve etkili bir biçimde, aç kalmadan kilo vermektedir. Mide küçültme ameliyatı olarak geçen bu işlem sonrasında mide daha sınırlı bir hal aldığı için kişi açlık hissetmeden kilo verebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Kimler tüp mide ameliyatı yaptırabilir dediğimizde ise bu ameliyatın gereklilikleri önümüze çıkacaktır. Bu anlamda kişinin yaşı, genel sağlık durumu ve vücut kitle endeksi önemli bir hal alır. Açıklamak gerekirse öncelikle bu ameliyatı yaptıracak olan kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekir. Bu durum vücut gelişiminin tamamlanmış olması ile doğrudan doğruya ilgilidir.

Bunun yanında yapılan ameliyatı kaldıramayacak olan kişiler, yani ameliyat sırasında ya da sonrasında belirli bir hastalığa hitaben sorun çıkabilecek kişiler bu ameliyatı olamazlar. Bu anlamda ameliyatta riskler bulunur da demek doğrudur. Bunun yanında ameliyat için verilen anesteziyi kaldıramayacak olan kişiler de bu ameliyatı yaptıramazlar.

Son olarak vücut kitle endeksi karşımıza çıkacaktır. Vücut kitle endeksi 40 üzerinde olan ya da 30-39 arasında olup kolesterol, tansiyon, diyabet ve uyku apnesi gibi hastalıklara sahip olan kişiler, tüp mide ameliyatı için uygun görülmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Olmasında Sakınca Bulunan Kişiler

Tüp mide ameliyatı olamayacak kişiler ise özellikle belirli hastalıklara sahip kişilerdir. Bu anlamda tüp mide ameliyatından yararlanmaları farklı komplikasyonlara yol açabileceği için önerilmemektedir. Bu kişiler, şu şekilde sıralanabilir;

 • Hormonel endokrin bozukluğu olan kişiler
 • Gelecek 1 yıl içerisinde hamile kalabilecek kişiler
 • Psikiyatri hastaları
 • Kanser hastaları
 • Ameliyat sonrasında hayat düzenini değiştiremeyecek olan kişiler
 • Uyuşturucu maddelere ya da alkole bağımlı olan kişiler

Bu kişilerin her biri ameliyat sırasında ya da sonrasında hastanın sağlığını korumak adına ameliyata giremezler. Böylelikle kilo vermek için yapılan bir ameliyatın daha ciddi sağlık sorunlarına dönüşmesi engellenmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatı nasıl yapılır dediğimizde ise bu ameliyat için belirli prosedürler uygulandığını söyleyebiliriz. Buna göre ilk olarak ameliyatın genel anestezi ile yürütüldüğünü söylememiz gerekir. Anestezi hastaya verildikten sonra ise hastadan hastaya değişebilecek şekilde karın boşluğundan açılan 4 ya da 5 delik ile laproskopik olarak ameliyat başlar. Bununla birlikte mideyi gereğinden fazla küçültmemek adına yemek borusu boyutunda bir kalibrasyon tüpü mideye yerleştirilmektedir.

Kanama önlemleri alınması sonrasında ise midenin kesim işlemi başlar. Bu süreçte kullanılan pek çok farklı malzemeden de bahsedilebilir. Mide kesimi tamamlandıktan sonra kalibrasyon tüpü çıkarılır ve mide dikilir. Son olarak ameliyat sırasında herhangi bir problemin gözden kaçıp kaçmadığı kontrol edilerek sonlandırılır.

Tüp Mide Ameliyatından Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı öncesinde bilinmesi gerekenler genel anlamda klasik ameliyat şartları ile benzerlikler göstermektedir. Buna göre tüp mide ameliyatı yaptıranların yorumları ve uzmanların yorumlarına göre bu ameliyat öncesinde uygun ve alanında tecrübeli bir uzman hekim ve hastane bulmak oldukça önemli bir detaydır.

Bunun yanında elbette doktorunuzun verdiği kurallar listesine uymalı ve alkol, tütün ürünleri, aspirin, kan sulandırıcı ya da bunun gibi fark madde ve ilaçları tüketmemelisiniz. Aynı alamda düzenli olarak kullandığınız tüm ilaçların da bir listesini doktorunuza vermeniz gerekir.

Tüp mide ameliyatı için hazırlık sürecinde ise genel anlamda protein ağırlıklı beslenmeniz istenmektedir. Bunun yanında taze sebzeler de tüketilebilir ancak karbonhidrat ve yağ tüketimi kısıtlanmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Tüp mide ameliyatı sonrası, işlem laproskopik olarak yapıldığı için oldukça kolay görülmektedir. Bu anlamda daha az ağrı olacağı da öne çıkar. Ancak yine de ameliyat sonrasında bulunan ilk üç gün içerisinde hastanede yatmanız uygun bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 1 hafta içerisinde daha hızlı ve etkili bir iyileşme süreci başlar. 1 ay sonunda ise hastalar günlük hayatlarına geri dönebilmişlerdir.

Bunların yanında 1.ay, 3.ay, 6.ay ve 12.ay içerisinde kontroller yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında ise beslenmenize mutlaka dikkat etmeniz önerilmektedir. Yeni ve hassas olan mideniz için uzmanlar tarafından tavsiye edilen yiyecekleri yemeniz gerekecektir.

Tüp Mide Ameliyatı Riskli Midir?

Tüp mide ameliyatı riskli midir dediğimizde her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatın da riskleri olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Bununla birlikte bu riskler, sizlerin ameliyattan sonra atacağı dikkatli adımlar ve doğru bir doktor seçimi ile olabilecek en düşük seviyeye indirilebilmektedir. Buna göre tüp mide ameliyatı riskleri şu şekildedir;

 • Kanama riski
 • Kaçak riski
 • Mide dönmesi
 • Mide daralması
 • Tüp mide fıtığı
 • Reflü
 • Safra kesesi taşları
 • Yara enfeksiyonları
 • Pıhtılaşma problemleri
 • Emboli

Bu anlamda sayılmış risklerin bazıları oldukça az kişide görülse bile hastaların kendi vücutlarını dinlemeleri ve olası bir olumsuz durum halinde iletişime geçmeleri istenir. Bunun yanında bazı risklerin kendini göstermesi 2 yıla kadar uzayabilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı avantajları dediğimizde bu ameliyat sayesinde hayata dönen ve çok daha konforlu bir yaşam süren kişiler, ameliyatın faydalarına bir yaşayan örnek olarak görülmektedir. Bununla birlikte tüp mide ameliyatı faydalarını şu şekilde sıralamak da mümkün olacaktır;

 • Midenin alacağı miktar azalır ve böylelikle az yemek ile kısa sürede doyma sağlanır.
 • Ghrelin hormonu, yani açlığı yaratan hormon çıkarılır böylelikle gereksiz yeme durumu da ortadan kaldırılır.
 • Obezite ve mide ameliyatları içinde yer alsa da diğer ameliyatlara kıyasla kısa sürer.
 • Vücuda yabancı bir madde yerleştirilmez.
 • Emilim sorunsuz işlemeye devam eder.
 • Bağırsaklara dokunulmadığı için farklı sonuçlar ortaya çıkmaz.
 • Daha az hastanede konaklama gerektirir.
 • Dumping sendromu ya da ülsere yol açmaz
 • Vitamin ve mineral takviyesine gerek kalmaz
 • Mide endoskopi ile görüntülenebilir.
 • Pylor kasının korunması ile birlikte doyum hissedilir
 • Diğer mide ameliyatlarına göre daha az risk görünür
 • Doğal anatomik akışa müdahale etmez

Bu anlamda tüp mide ameliyatı sayesinde çok daha kolay bir biçimde kilo verebilir ve hayatınıza devam edebilirsiniz. Aynı anlamda diğer mide ameliyatlarına göre de, tüp mide ameliyatı daha mantıklı olarak görülmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı ile Kaç Kilo Verilebilir?

Tüp mide ameliyatı ile kaç kilo verilir sorusu özellikle bu ameliyatı yaptırmaya karar vermede etkili olacak bir soru olabilir. Buna göre ameliyat sonrasında mutlaka beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerektiğini vurgulamak gerekir. Mide hassas olacaktır ve aynı zamanda normal durumundan daha küçük bir yapıya sahip olarak konumlandırılacaktır. Bu sebeple mideye girecek olan her yiyeceğin özenle seçilmesi ve yapılması gerekecektir. Böylelikle midenin şeklini koruması da sağlanabilir.

Tüp mide ameliyatı sonrasındaki ilk 1 aylık süreçte hastaların hızlı bir biçimde yaklaşık olarak 20 kilo verdiği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte 1 yıllık dönemin sonunda ise hasta, fazla kilolarının yaklaşık olarak %70 ila %80’lik bir kısmından kurtulmuş olur.

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları Nelerdir ve Neye Göre Değişiklik Gösterirler?

Tüp mide ameliyatı fiyatları, farklı etkenlere oranla değişiklik gösterebilir niteliktedir. Buna göre pek çok durumda ödeyeceğiniz ücretin miktarı da artacaktır. Bu anlamda şu maddeleri sıralayarak tüpmide ameliyatı fiyatı için değişkenleri verebiliriz;

 • Hastane
 • Doktor
 • Kullanılan malzemeler
 • Testler
 • Muayeneler
 • Hastanede yatış süresi
 • Ekipmanlar

Bu anlamda klasik bir ameliyatta olduğu gibi mide küçültme ameliyatı için de fiyat farklılıkları yaratacak faktörler görünebilir. Bununla birlikte hastane ve doktor araştırmanızı yaparken uygun fiyatlı kişi ve kurumları da tercih edebilirsiniz. Ancak bu anlamda bilmeniz gereken önemli bir durum da uygun fiyat her zaman sağlıklı bir prosedürü göstermeyeceğidir. Bu sebeple de burada en öncelikli kriter, sağlığınız olmalıdır.