fbpx

Yüz Germe

Home Yüz Germe

Yüz Germe

Yüz Germe Nedir?

Yüz germe, genel anlamda estetik bir duruş sağlama adına yapılan bir ameliyat olsa da aynı zamanda tıbbi sebepler için de zaman zaman kullanılabilmektedir. Genellikle belli bir yaş sonrasında yüzde oluşan sarkmaları toparlamak adına yapılan bu işlemi önceleri yalnızca kadınlar tarafından tercih edildiyse de günümüzde erkekler tarafından da oldukça talep görmekte olan bir işlem halini almıştır.

Genellikle bir yaşın beklenmesi gerekmeyen yüz germe ameliyatı aynı zamanda obezite sonrasında kilo vermeden kaynaklı olarak gelişen yüz sarkmaları için de kullanılabilmektedir.

Yüz Germe Ameliyatı Neden Yapılır?

Yüz germe ameliyatı neden yapılır dediğimizde bu ameliyatın en büyük etkeni yaşlanma olacaktır. Buna göre yaşlılıkta görülen kırışıklık, çizgi ve sarkmalara karşı farklı yöntemler yürütülerek uygulanan bu ameliyat sayesinde cilt genç ve enerjik görünümün yanında esnekliğine de geri kavuşmaktadır. Bununla birlikte belirtildiği üzere aşırı ve hızlı kilo veriminin sonuçları ile baş etmek için de yüz germe ameliyatları tercih edilebilmektedir. Böylelikle yüzün estetik bir görünümü sağlanmaktadır.

Ameliyatsız Yüz Germe Yapılabilir Mi?

Ameliyatsız yüz germe ise günümüzde özellikle ameliyat olmak istemeyen kişilerin merak ettiği bir konudur. Buna göre ameliyatsız yüz germe yapılabilir mi sorusunun cevabı da evet olacaktır. Burada yüz germe bantları öne çıkar. Yüz germe bandı, klasik kozmetik mağazalarından ya da internet üzerinden kolayca satın alabileceğiniz, yüzün alt kısmından çekerek elastik yapısı sayesinde yüzünüze yapışan ve gerilmesini sağlayan bir yöntemdir. Ancak bu yöntem kalıcı olmamakla beraber zaman zaman kişiye rahatsızlık da verebilir.

Yüz germe bandı dışında kullanılan diğer ameliyatsız yüz germe yöntemleri ise hücre yenileme, lazer, botox ve dolgu olarak sıralanabilir. Bu yöntemler ameliyattan daha kolay bir sürece sahip olmaları sebebiyle tercih edilseler de bir süre sonra etkisini kaybedeceklerinden tekrarlanma isteyebilir. Bu anlamda belirtilmiş bu yöntemlerin kalıcılığı ise 6 ay ve 1 yıl arası değişiklik göstermektedir.

Yüz Germe Ameliyatlarını Kimler Olabilir?

Yüz germe ameliyatı kimler için uygundur sorusu da asıl olarak merak edilmekte olan başka bir konu olacaktır. Bununla birlikte bu ameliyat için uygun olan kişiler genellikle yüz ve boyun derisi üzerinde sarkmalar görülen ancak derinin henüz elastikliğini yitirmediği kişilerdir. Buna göre 40 yaşını geçmiş olan kişilerde bu ameliyatlar kolaylıkla yürütülebilmektedir.

40 yaş üstü kişilere yapılabilse de zaman zaman istisnalar görülecektir. Genetik sebeplerden ya da farklı durumlardan dolayı daha genç kişilerde de sarkma görülmeye başlanması durumunda yüz germe ameliyatlarından faydalanılabilmektedir.

Yüz Germe Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Yüz germe ameliyatı ne zaman yapılır dediğimizde ise bu ameliyat genel anlamda burun estetiği gibi farklı estetik ameliyatlarda olduğu gibi belirli bir mevsim gözetmeyecektir. Ritidektomi adı ile de bilinmekte olan bu ameliyat şu durumlardan herhangi biri ortaya çıktığı takdirde estetik müdahale olarak kullanılabilmektedir;

 • Yanaklarda katlanma oluşumu başlangıcı
 • Gülüş çizgilerinin oluşumu
 • Sarkma başlaması
 • Ağız ya da çene bölgesinde sarkmalar
 • Göz çevresinde kırışıklık ve sarkmalar

Bu durumlardan herhangi biri için kullanılan ritidektomi ameliyatı sayesinde yaşlanma tersine çevrilmekte ve buna bağlı olarak genç ve zinde bir görünüm elde edilmektedir.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz germe ameliyatı nasıl yapılır sorusuna geldiğimizde ise bu ameliyat sürecinde işlenen belirli yöntemlerden bahsedebiliriz. Ancak yüz germe ameliyatları klasik olarak işleyişlerinde belirli kurallara sadık kalacaktır. Buna göre ameliyat anestezi uzmanları ile birlikte genel anestezi ile başlayacaktır.

Yaklaşık olarak 3 saat ve 10 saat sürebilen bu ameliyatların süreleri, yapılmak istenen işleme göre değişiklik göstermektedir. Buna göre yüzün yan kısımlarından ya da odaklanılan bölgeden belirli deri parçaları ayrılmaktadır. Buna göre yüzün genç bir görünüme sahip olarak gergin ve esnek olması amaçlanacaktır. Aynı anlamda yağ alma işlemleri de uygulanabilmektedir.

Yüz Germe Ameliyatı İçin Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Yüz germe ameliyatı için farklı yöntemler kullanılabilir. Yüz germe ameliyatı teknikleri genel anlamda yüz üzerinde odaklanılacak olan bölgeye uygun olarak değişiklik göstermektedir. Buna göre estetik girişimler şu şekilde sıralanabilir;

 • Dolgu
 • Yağ Enjeksiyonu
 • Sentetik dolgu maddelerinin enjeksiyonu
 • Soyma uygulaması
 • Botox

Bu işlemler ile birlikte yapılmakta olan operasyonlar ise şu şekilde olacaktır;

 • Kaş kaldırma
 • Alın germe
 • Boyun gerdirme
 • Liposuction
 • Göz kapağı estetiği
 • Deri lezyonlarının alınması
 • Dermabrazyon

İstenilmekte olan işleme uygun olarak yürütülecek olan yöntem de değişiklik göstermektedir. Zaman zaman bağımsız durumlarda sizlere de seçme şansı sunulabilmektedir. Bu anlamda uzman hekiminizle konuşarak konunun detaylarını ve işleyişini öğrenmeniz mümkün kılınmıştır.

Yüz Germe Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yüz germe ameliyatı öncesi dikkat etmeniz gereken bazı küçük noktalar öne çıkacaktır. Bu noktalar genel anlamda ameliyatın sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi ve ameliyat sonrasında oluşabilecek sorunların önlenmesi adına verilmektedir. Buna göre ilk olarak bir plastik cerraha başvurmanız gerekir. Bu cerrah, uzman bir klinik veya hastane içerisinde çalışan deneyimli ve alanında uzman bir kişi olmalıdır. Bu durumun sebebi ise genel olarak bu tarz ameliyatların hijyenik olmayan ortamlarda ya da deneyimsiz veya kötü ün salmış doktorlar tarafından yapılması sonucunda istenmeyen durumların ortaya çıkabilmesidir.

Bunun dışında ameliyat öncesinde kendi isteklerinizi açık bir şekilde dile getirmeniz gerekir. Doktor ve hasta arası iletişim her ameliyatta olduğu gibi estetik ameliyatlarında da özellikle büyük bir öneme sahip olacaktır.

Son olarak estetik ameliyatı öncesi için kullandığınız ilaçları doktorunuza bildirmeniz gerekecektir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçlar ve aspirin gibi ilaçlar ameliyattan bir hafta önceki süreçte kullanılmamalıdır. Aynı anlamda alkol ve sigara tüketiminin de ameliyat öncesi 2 haftalık dönemde bırakılması gerekecektir.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Yüz germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci için takip edilmesi gerekli olan bazı püf noktalar sunulmuştur. Buna göre ameliyat yöntemi ve odak noktası her ne olursa olsun belli başlı bu kuralların özenle dikkat edilmesi gerekecektir.

Yüz germe ameliyatı sonrası yüzde zaman zaman şişlikler, morarmalar ya da uyuşukluk hissi olması oldukça doğaldır. Bu durum alarma sebep olmamalıdır. Aynı anlamda yüzde minimal asimetrilerin olabileceğini de bilmeniz gerekir. Bu asimetriler iyileşme sürecinde kendiliğinden geçecektir.

Ameliyat ne kadar kolay geçse de ameliyat sonrasında yüz üzerinde gözler, ağız ve burun açık bırakılacak şekilde detaylı bir sargı uygulanmaktadır. Yanaklara ise soğuk ped uygulaması yapılmaktadır. Böylelikle iyileşme süreci başlamış olur.

Dokular içinde kan birikmesini önlemek amacıyla ise yüze direnler konulabilir. Bu direnler ameliyattan sonra 2. Gün içerisinde alınmaktadır. 3. Günde ise sargılar tamamen açılır. Pansumanlar uygulanır. Dikişler kendiliğinden erir biçimde değilse ilk hafta sonunda alınır.

Son olarak normal hayata dönüş sürecinde ise ağır hareketlerden ve ani mimiklerden kaçınmanız gerekir. Bunun yanında aynı zamanda katı yiyecekler yenilirken de dikkat edilmelidir. Bir hafta sonrasında yeniden makyaj yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak yüzünüzü mutlaka direkt güneş ışığından korumanız gerekecektir.

Yüz Germe Ameliyatı Kalıcı Mıdır?

Yüz germe ameliyatları kalıcı mıdır sorusu ise bu ameliyatı yaptırmak isteyen kişiler tarafından oldukça fazla sorulan sorulardan biridir. Buna göre yüz germe ameliyatları asıl olarak diğer estetik ameliyatlara göre daha kalıcıdır. Ancak bununla birlikte kişinin kendine gösterdiği özen ve genetik farklılıklardan dolayı yaklaşık 5 ya da 10 yıl içerisinde bu ameliyat da kalıcılığını yitirebilme özelliği gösterecektir. Ancak önemli noktalara dikkat edildiği takdirde yüz germe ameliyatları yaşam boyunca yüzdeki gerginliği koruyabilir.

Yüz Germe Ameliyatı Fiyatları Nasıldır?

Yüz germe ameliyatı fiyatları açısından baktığımızda ise bu ameliyatların birtakım etkenlere uygun olarak değişiklik gösterdiğini söylemek de mümkün olacaktır. Buna göre ameliyat fiyatlarının değişmesinde ilk etken seçmiş olduğunuz klinik ya da hastane ve ayrıca uzman doktorunuz olacaktır. Farklı hastane veya klinikler bu tarz işlemler için değişik fiyatlandırmalar sunabildiği gibi doktorların da kendilerine özgü fiyatlandırmaları olabilmektedir. Yapılan işlemin uzman doktor tarafından yürütülmesi oldukça önemli olduğundan doktor ve hastane ya da klinik seçimlerinizde oldukça seçici davranmalı ve detaylı bir araştırma yapmalısınız.

Bunun yanında yapılacak olan işlem ve kullanılan yönteme bağlı olarak da ritidektomi fiyatları değişiklik gösterecektir. Buna göre dolgu için farklı bir fiyatlandırma olurken aynı zamanda göz çevresi ya da ağız çevresi için de farklı fiyatlandırmalar sunulacaktır.