fbpx

Çene Estetiği

Home Çene Estetiği

Çene Estetiği

Çene Estetiği Nedir?

Çene estetiği ya da bir diğer adı ile “Mentoplasti” birçok kişi tarafından tercih edilen ve günümüzde ileri gelen estetik ameliyatlar içerisinde bulunan bir türdür. Buna göre çene estetiği belirli prosedürler takip edilerek farklı isteklere göre uygulanmakta olan farklı yöntemler ile birlikte çene görünümünün düzeltilmesi ve estetik olarak sunulabilmesi adına uygulanmaktadır.

Çene Estetiği Neden Yapılır?

Çene estetiği neden yapılır dediğimizde öncelikle çene görünümü ve bununla ilgili olan birtakım sorunlar akla gelecektir. Buna göre çene estetiğinin yapılma sebepleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Çenenin olması gerekenden küçük olması
  • Çenenin fazla önde durması
  • Çenenin fazla arkada durması
  • Çenenin ucunun fazla küçük olması
  • Çenenin ucunun fazla sivri ya da uzun görünmesi

Bu sorunlardan herhangi birine sahip olan kişiler günlük hayatlarından görünümleri sebebiyle özgüven kaybı yaşayabilirler. Bu sebeple de çene estetiği ameliyatı genel anlamda kişinin hayatını değiştiren ve benlik algısının vurgulanmasında etkisi olan bir ameliyat olarak bilinmektedir.

Kimler Çene Estetiği Yaptırabilir?

Kimler çene estetiği yaptırabilir dediğimizde öncelikle karşımıza çıkacak belirli kuralların takip edilmesinin önemi çıkacaktır. Buna göre çene estetiği yaptırabilecek kişiler arasında çenesinden memnun olmayan herkes sayılabilir. Elbette bu kişilerin 18 yaşını geçmiş olması ve sağlık durumu açısından hem psikiyatrik hem de fiziksel olarak ameliyata uygunluk sağlaması gerekecektir.

Bu anlamda çene estetiği yaptırabilecek kişiler özellikle çene görünümü küçük, büyük ya da farklı olan kişiler olarak sıralanabilmektedir. Böylelikle yüzün gereksinim duyduğu bir boyutta çene ile birlikte kişinin estetik bir görünüme sahip olması hedeflenmektedir.

Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

Çene estetiği nasıl yapılır dediğimizde bu estetik uygulaması için öne çıkmakta olan bazı yöntemler görülecektir. Bununla birlikte öncelikle uzman bir doktora muayene olmanız gerekecektir. Doktorlar ile açık bir iletişim kurarak sorununuzu ve sahip olmak istediğiniz çene biçimini belirtebilirsiniz.

Ameliyatlar genel anestezi ya da lokal anestezi kullanılarak yapılmakla birlikte hangi anestezi türünün kullanılacağı ameliyatın yöntemine uygun olarak değişiklik gösterecektir.

Ameliyat çenenin alt kısmından ya da ağzın içinden açılmakta olan küçük bir kesi ile başlamaktadır. Daha sonra seçilmiş olan yönteme uygun olarak törpüleme, implant veya benzeri işlemler tamamlanır. Sonrasında ise kesiler kapatılarak işlem sonlandırılmaktadır.

Çene Estetiği İçin Uygulanan Yöntemler

Çene estetiği yöntemleri içerisinde çeşitli teknikler, çenenizde şikayetçi olduğunuz duruma ya da sahip olmak istediğiniz çene yapısına uygun olarak belirlenmektedir. Böylelikle belirlenen yöntemlerin de oldukça çeşitli olduğunu söylemek doğru olacaktır.

1.      Çene Ucu Ameliyatı

Çene ucu ameliyatı, çenenin en uç kısmının yüzden ve burundan hareketle orantılı bir görünüme sahip olması adına yürütülmektedir. Bu anlamda dolgu, protez ya da bu tarz işlemler uygulanabilmektedir.

2.      Alt Çene Ameliyatı

Alt çene ameliyatı ise ortodonti sorunları sebebiyle yapılmaktadır. Buna göre çenenin konumuna hitaben uygulanan bu ameliyat sayesinde yüze uygun bir çene görüntüsüne kavuşulabilmektedir. Buna göre çenenin çok önde ya da çok arkada olması gibi belirli bir yana doğru yatık olması gibi iskelet problemleri ya da çiğneme ve yutmada zorluk çıkaran sorunların giderilmesi amacıyla yapılmaktadır.

3.      Çene Törpüleme Ameliyatı

Çene törpüleme ameliyatı ise genel anlamda çenenin çok sivri veya uzun olduğu durumlarda kullanılmaktadır. Buna göre çenenin ucu törpülenerek yüz için ideal bir görünüme sahip olma amaçlanmaktadır.

4.      İmplant ile Çene Oluşturma

İmplant ile çene ameliyatı ise çenesi çok küçük olan kişiler için kullanılmaktadır. Yapay bir implantın çene derisi altına nakledilmesi ile gerçekleşen bu ameliyat sayesinde çeneye istenilen şekil verilebilmektedir.

5.      Yağ ve Doku Transferi

Çene ameliyatlarında yağ ve doku transferi ise yine çenesi küçük ya da şekilsiz olan kişiler için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde implanta benzer olarak çene dokusu içerisine ekleme yapılmakta ve çenenin biçimi düzeltilmektedir.

Çene Estetiği Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çene estetiği öncesi dikkat edilmesi gerekenler içerisinde özellikle belirtilmesi gereken bazı konular sunulabilecektir. Buna göre çene estetiği için mutlaka uzman bir klinik ya da hastane bulunmalı ve bu estetik ameliyatı alanında gelişmiş ve deneyimli bir profesyonel hekime yaptırılmalıdır. Ameliyat öncesinde hekiminize muayene olarak genel anlamda bir fikir değişiminde bulunabilirsiniz.

Bununla birlikte mentoplasti ameliyatı için belirli ilaçların kullanılmaması da gerekecektir. Düzenli olarak kullandığınız ilaçları doktorunuza bildirmeniz gereklidir. Bununla birlikte ameliyattan önceki bir haftalık süreç içerisinde kan sulandırıcı ilaçlardan ve aspirinden kaçınmalısınız.

Aynı anlamda fazla alkol ya da sigara tüketen hastalar içinde bu durum ameliyat sürecini zorlaştırabileceğinden ya da iyileşme sürecinde sorun çıkarabileceğinden tüketimlerine ara vermeleri istenmektedir.

Çene Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Çene estetiği sonrası iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler ise özellikle ameliyattan hemen sonra ve gelecek dönemlerde işlemektedir. Buna bağlı olarak bakıldığında ilk olarak ameliyat sonrasında hastalar aynı gün içerisinde taburcu edilebilmektedir. Zaman zaman hafif ağrılara sebep olabilen bu ameliyattan sonra hafif ağrı kesiciler yardımı ile ağrılardan kurtulma sağlayabilir.

Mentoplasti sonrası iki haftalık süreç içerisinde hastaların istirahat etmesi önerilmektedir. Bunun yanında yemek yerken ve konuşurken oldukça yavaş davranılması ve özellikle katı yiyeceklerin bir süre tercih edilmemesi önerilmektedir.

Doktorunuzun önerilerini dikkate alarak mentoplasti ameliyatı sonrası dönemde kolayca günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. Aynı anlamda dikkat etmeniz gereken noktalardan bazıları da ağır sporlar yapmamak, aşırı mimiklerden kaçınmak ve elbette güneş ışığından ya da ani durumlardan çenenizi korumak olacaktır.

Dikişlerin alınması gerekiyorsa aldırmak ve ayrıca enfeksiyonlara karşı da dikkatli olarak bölgeyi özenli bir biçimde temizlemek de oldukça önemli bir detay olacaktır.

Çene Estetiği Kalıcı Mıdır?

Çene estetiği kalıcı mıdır dediğimizde ise karşımıza çıkacak olan cevap kesinlikle evet olacaktır. Her bir ameliyat yönteminde kullanılmakta olan teknikler ve araçlar çenenizin düzenli ve orantılı bir şekle sahip olmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte törpülenen çene tekrar sorun çıkarmaz ya da implant veya yağ enjekte edilen çene de tamamen kalıcı bir biçimde sunulur ve şekil değişiklikleri göstermez.

Elbette ameliyatlarınızı yapan doktorların da burada önemi büyük olacaktır. Özellikle hijyenik bir ortam yakalanması ve ayrıca çene ameliyatlarınızın farklı sorunlar çıkarmaması adına doktor seçiminiz oldukça önemlidir.

Çene Estetiği Sonrasında İz Kalır Mı?

Çene estetiği sonrasında iz kalır mı sorusu da özellikle bu ameliyatı yaptırmak isteyen kişiler tarafından sorulan başka bir sorudur. Buna göre çene ameliyatı asıl olarak az ağrı verebilen bir ameliyat diyerek başlayabiliriz.

Çene ameliyatı sonrasında iz kalmaz. Özellikle ağız içinden yapılan ameliyatlarda yüzünüzde bir yara izi görünmez. Bunun yanında çene altından yapılan ameliyatlarda az da olsa bir iz olabilse de bu iz dış görünüşte kendini belli etmez ve akıllıca saklanmış biçimdedir. Bu anlamda da yeni bir çeneye kavuşmanızın yanında kötü yara izlerine de mahkum olmazsınız.

Çene Ameliyatı Sonrasın Oluşan Görüntü

Çene ameliyatı yaptıranların yorumları genel anlamda oldukça olumludur. Buna göre çenenizin alacağı biçim ve uygulanacak prosedürler hakkında doktorlarınızla detaylı bir şekilde konuşarak bilgi alabilirsiniz. Bununla birlikte çeneniz yüzünüze uygun bir görünüm almakla birlikte ayrıca estetik ve orantılı bir şekilde sunulmaktadır. İyileşme sürecinden sonra ise yeni ve kesin görünümü görerek kendiniz de bu ameliyatların yarattığı mucizelerden biri olarak yeni görünümüz ile daha fazla özgüven elde edebilirsiniz.

Çene Estetiği Fiyatları Nasıldır ve Hangi Kriterlere Göre Değişiklik Gösterir?

Çene estetiği fiyatları birçok farklı etkene bağlı olarak değişiklikler gösterebilmektedir. Bu anlamda özellikle klinik ve doktorların farklı fiyatlandırmaları olabileceğini bilmeniz gerekecektir. Farklı hastane ya da estetik klinikleri farklı operasyonlar için belirli fiyatlandırmalar yapmaktadır. Aynı anlamda uzman doktorların da kendilerine özgü bir fiyat listesi bulunabilmektedir. Bu anlamda özenle seçmeniz gereken doktorlar için aynı zamanda detaylı bir fiyat araştırması yapmanız da gerekecektir.

Bunun yanında çene ameliyatlarında yapılacak olan çene biçimine ya da uygulanacak olan belirli prosedüre göre de fiyat değişebilmektedir. Bu anlamda implantlar için farklı bir fiyatlandırma sunulurken, çene törpüleme gibi ameliyatlar için de farklı fiyatlandırmalar belirlenebilir.

Mentoplasti fiyatları açısından baktığımızda ne kadar değişiklik gösteren bir durum olsa da aynı zamanda belirli bir ideal aralık olacaktır. Bu anlamda ameliyatlarınızı fiyatlandırmaları da göz önünde bulundurarak yapmanız gerekecektir.